Burza rostla, volební hádky ji nechaly v klidu

Poslední hádky politiků, i kauza policejního vyšetřovatele Jana Kubice, nechaly investory klidnými. Pražská burza po velkém propadu z posledních dvou týdnů naopak rostla a připsala si téměř 1,5 procenta. Obchodníci totiž věří, že volby proběhnou v klidu. Trhy mohou podle nich rozkolísat jen potenciální prodlevy při sestavování nové vlády.
"Po oznámení výsledků nečekáme žádné dramatické reakce, většina investorů se na nejpravděpodobnější povolební scénáře již připravila," uvedl Pavel Hadroušek ze společnosti Fio Burzovní. Podle Pavla Bártka z firmy Cyrrus by investory mohlo naopak mile povzbudit, kdyby nová vláda vznikla rychle: "Pokud by to navíc bylo bez účasti komunistů na moci, na burzu to zapůsobí pozitivně."
Investoři se mírně obávají jen menšinové vlády sociální demokracie s podporou komunistů. Podle nich by šlo o tu nejhorší variantu, která může zahraniční investory od vstupu na pražský trh odradit, protože slibuje jen minimální ekonomické reformy.
Klidnou včera nechaly volby českou měnu. Koruna včera vůči euru dokonce mírně posílila na 28,22 koruny. Povolební situace by však na domácí měnu vliv mít mohla. Bude záležet na postoji nové vlády k přijetí eura.

Související