Burza: dobrý start Bank of China

Akcie druhé největší čínské banky Bank of China zažily včera na burze v Hongkongu úspěšnou premiéru. Jejich cena vyskočila za jediný den o patnáct procent. V závěru obchodování se jedna akcie čínské banky prodávala za 3,4 hongkongské dolary (asi 9,7 Kč).
Nečekaným růstem tak byla završena dosud nejvyšší primární emise v Číně v hodnotě 9,7 miliardy dolarů, v níž banka nabídla k prodeji více než 10 procent společnosti. Emise se stala dalším milníkem ve snaze Pekingu pročistit bankovní sektor, který byl dlouho slabým článkem prudce rostoucí ekonomiky.
I přesto, že se světovým akciovým trhům nedaří, vzbudily cenné papíry čínské banky mezi investory masívní zájem. Uspokojen byl pouze každý sedmnáctý zájemce. Drobní investoři požadovali dokonce sedmdesátkrát více akcií, než nakonec získali.
Index burzy v Hongkongu přitom už dva týdny nepřetržitě klesá. Odborníci v tom ale rozpor nevidí. "Je pravda, že trhy jsou poslední dobou značně rozkolísané, možná i proto lákají investory velké stabilní společnosti, jako je Bank of China," uvedl pro agenturu Bloomberg Winson Fong z investiční společnosti SG Asset Management, která do akcií čínské banky také investovala. Podle pozorovatelů přitáhla investory k akciím i značka banky a fakt, že její akcie se nabízely pod srovnatelnou cenou čínských konkurenčních bank.
Bankám z říše středu navíc nahrává i enormní růst čínské ekonomiky, která za poslední tři roky roste rychlostí 10 procent ročně.
Zisky, kterých cenné papíry Bank of China dosáhly, přinesly finančnímu domu ještě jeden úspěch. Prodral se totiž s celkovou tržní kapitalizací 106,7 miliardy dolarů na osmou příčku mezi největšími bankami světa, a překonal tak i svého strategického investora Bank of Scotland. Na konec roku plánuje primární emisi v hodnotě 12 miliard dolarů další z "velké čtyřky", Industrial & Commercial Bank of China.

Související