Premiér Malikí řeší chaos v Basře a kritizuje USA

Za smrt civilistů v Chadíse hrozí americkým vojákům různá obvinění, včetně vraždy a falšování zpráv. O dalším postupu se rozhodne až poté, co americké ministerstvo obrany dokončí své vyšetřování. To má být hotové ve velmi krátké době.
"Jejich těla byla provrtána kulkami a podle krvavých stop bylo zjevné, že střelba se odehrála uvnitř domů," řekl o obětech irácký novinář Bobby Ghosh, jehož důkazy převzal časopis Time.
O incidentu věděli i rodiče vojáků. Matka jednoho z nich řekla stanici ABC, že její syn "byl traumatizován, když musel fotografovat těla civilistů, včetně dítěte postřeleného do hlavy". Vojáci zahraničních armád požívají imunitu a nesmějí být trestně stíháni na základě iráckého práva.
Americká ani britská armáda nevedou žádné oficiální statistiky o počtu obětí mezi civilisty. Irácký premiér Núrí Malikí ale v úterý prohlásil, že ho znepokojuje rostoucí počet úmrtí při amerických vojenských operacích.
"Omluvy lze tolerovat do určité míry. Musíme se ptát na podrobnosti nejen v případu Chadísa, ale i u dalších amerických operací, při nichž zemřou civilisté," řekl nový premiér v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Malikí včera rovněž navštívil irácké město Basra a vyhlásil výjimečný stav, který má ukončit tamní chaotickou situaci.
Dlouhou dobu poměrně klidné středisko ropného průmyslu na jihu Iráku začaly nyní ovládat frakce vládních šíitů, které bojují o moc a ropná pole. Mají k dispozici vlastní milice, někdy napojené na policejní oddíly.
Počítá se s tím, že vojenské jednotky budou po dobu výjimečného stavu neustále střežit ulice Basry, druhého největšího města Iráku, a pátrat po hledaných osobách. (luc)