Nákup nemovitosti v cizí zemi může být velmi výhodná investice. Někdo se proto neváhá zadlužit, než by tuto příležitost propásl. Jaké jsou tedy možnosti půjčit si peníze na pořízení domu či apartmánu v zahraničí?
"Můžete si vzít klasickou hypotéku v České republice, pomocí které budete financovat nemovitost v jiné zemi," říká David Sahula z Hypoteční banky. V tomto případě ale musí klient nabídnout bance jako zástavu dostatečně hodnotnou nemovitost, která se nachází na území České republiky. Nemovitostí v cizině, kterou člověk kupuje, ručit nelze. "Ačkoliv zákon o dluhopisech umožňuje bance vzít do zástavy nemovitost v zahraničí, praxe je jiná," vysvětluje David Sahula. "Právní zvyklosti v jednotlivých zemích jsou totiž i přes veškeré snahy o sjednocování - poměrně složité a rozdílné. Proto je pro české banky obtížné vyřídit hypotéku a především zástavní smlouvu na nemovitost ležící mimo republiku."
Český občan si však může vzít hypotéku i v zahraničí, nejlépe ve státě, kde se dům či byt nachází. Pak se řídí podmínkami platnými v dané zemi a bance. Zpravidla musí prokázat dostatečnou bonitu, tedy schopnost splácet úvěr. Jako zástava může sloužit právě kupovaná nemovitost.
Velmi lákavá pro investory je i nabídka nemovitostí takzvaně off plan. Tedy domů a apartmánů, které se teprve budou stavět. Cena nemovitostí "na papíře" je totiž mnohem nižší než těch dokončených. "Navíc v některých zemích, například v USA ve státě Florida, stačí zaplatit pouze deset až dvacet procent z této částky. Zbytek se doplácí až po dokončení stavby," říká Ivana Balková z realitní společnosti Mediterránea.
Jde sice o velmi výhodné, ale také rizikovější investování peněz - stačí si vzpomenout na tuzemský H-Systém. Nebezpečí však lze snížit. Je třeba si vybírat pouze projekty s takzvanou bankovní zárukou - při krachu společnosti zůstává rozestavěná nemovitost bance, která ji prodá v aukci. V tomto případě má člověk naději, že dostane své peníze zpět. Navíc v zemích s rozvinutými ekonomikami chrání investory velmi dobrá legislativa - speciálně jištěné účty developerů, notářské úschovy nebo nutné pojištění.

060523-hx03b.jpg

Chorvatsko stále patří k nejoblíbenějším destinacím českých občanů. Pořizují si zde vlastní nemovitosti, i když přímý nákup není možný. Zpravidla je nutné založit nejprve firmu, která dům či byt koupí.