Suroviny dělají nové miliardáře

Ceny na komoditních trzích rostou. A s nimi také počet miliardářů ve vzdálené Austrálii, která je světovou jedničkou ve vývozu uhlí, železné rudy a také bavlny.
U protinožců loni podle časopisu BRW přibylo pět miliardářů, jejichž celkový počet tak stoupl na dvaadvacet. Na špici žebříčku "TOP 200" se ocitl osmatřicetiletý James Packer se jměním 7,1 miliardy australských dolarů (1 AUD je 0,77 amerického dolaru).
Po svém otci Kerrym, který zemřel koncem loňského prosince, zdědil mediální a sázkové impérium. Jmění rodiny se jenom během roku 2005 rozrostlo o 200 miliónů australských dolarů. Rovněž díky tomu, že část kapitálu investovala do akcií těžebních firem.

Nástup těžařské Giny

Mezi miliardáře se poprvé propracovala Gina Rinehart, dcera těžařského magnáta Langa Hancocka. Její jmění se během jediného roku rozmnožilo z 900 miliónů na 1,4 miliardy australských dolarů, neboť výrazně stoupla hodnota akcií, které drží ve společnostech těžících železnou rudu nebo uhlí.
Akcie společnosti BHP Billiton, největší důlní společnosti na světě, se během uplynulých tří let zhodnotily více než třikrát. Jejich kurs se nyní pohybuje kolem 30 australských dolarů. Právě tento velice výnosný titul se hlavní měrou zasloužil o to, že index burzy cenných papírů v Sydney od května 2003 stoupl o 80 procent.
Austrálie během letošního prvního čtvrtletí vyvezla průmyslové suroviny za zhruba 20 miliard svých dolarů, meziročně skoro o dvě pětiny více. Pomohly hlavně vyšší ceny železné rudy a mědi.
Příjmy z vývozu surovin se rychle "přelévají" do dalších odvětví. Jak jinak si vysvětlit, že do elitní australské dvaadvacítky se dostal v Číně narozený Čeng Žung-šj, jehož majetek se během minulého roku zhodnotil na tři miliardy dolarů.
Čeng založil společnost Suntech Power Holdings, vyrábějící zařízení pro sluneční elektrárny. S jejími akciemi se začalo loňského prosince úspěšně obchodovat na Newyorské burze cenných papírů.
Časopis BRW do přehledu zařadil Australany se jměním nad 130 miliónů dolarů. V roce 1983, kdy se žebříček sestavoval poprvé, na něj mohli vstoupit lidé s majetkem alespoň 10 miliónů dolarů.
Mezi multimilionáři debutoval mj. Kerr Neilson na 68. příčce se jměním 443 miliónů australských dolarů. Je výkonným šéfem firmy Platinum Asset Management spravující klientům cenné papíry.

Krysy se zlatými zuby

To, že v Austrálii přibývá miliardářů, není zase nic mimořádného, sdělil agentuře Bloomberg Andrew Smith prodávající luxusní sportovní auta. "Kdo je superbohatý nyní, byl i v minulosti. Já ale vidím, že sílí střední vrstva. Ne ti, co mají sto milionů, ale lidé s deseti milióny," dodal Smith. Australanů, kteří díky exportnímu "boomu" bohatnou, přibývá, říká i Stephen Ogden-Barnes, zkoumající na Melbournské univerzitě spotřebitelský trh.
Proto se stále lépe vede obchodníkům specializovaným na luxusní zboží. "Lidé se jím dříve kochali ve výkladech. Nyní je stále více těch, kteří si ho mohou dopřát," podotýká Ogden-Barnes.
Jako Murray Wood, obchodník s nemovitostmi, který v těchto dnech vyměnil pět let staré BMW za zbrusu nový porsche. Jeho investice do akcií a realit se mu za pár let zhodnotily o 30 procent, a stal se tak milionářem. "Přátelé o mně říkají, že jsem krysa se zlatými zuby," směje se Wood.