Dotace jsou pro výrobce výhodné

Tři možnosti má vláda na to, jak splnit závazek vůči Evropské unii a zavést v Česku plošně biopaliva.
První: nařídit míchání biolihu do benzínu a řepkového metylesteru do nafty bez jakékoliv dotace. Druhá: zavést vratku spotřební daně pro všechny podnikatele, kteří biopaliva uvedou na trh. Kabinet se však podle dostupných informací přikloní k třetí možnosti: přímo podpoří výrobce biopaliv. To by bylo pro výrobce biopaliv nejvýhodnější.
První varianta by znamenala zdražení benzínu i nafty pro řidiče. Podle vládního materiálu, který mají HN k dispozici, by zdražil litr benzínu o dvacet až čtyřicet haléřů, litr nafty až o šedesát haléřů. Řidiči by platili příští rok u pump přes tři miliardy korun navíc.
Vratka spotřební daně by příští rok vyšla státní pokladnu na 1,3 až 2,2 miliardy korun. Hlavní nevýhodou ovšem podle vládního materiálu byla jednak možnost, že vratku uplatní i dovozci metylesteru či biolihu - a také to, že by o zisk přišla státní firma Čepro.
"Pokud by totiž rafinérie dostávaly vratku, vyplatilo by se jim prodávat palivo ve vlastní režii. Tím by nás obcházeli. My bychom tak ročně přišli až o zhruba miliardu příjmů," vysvětluje šéf Čepra Pavel Švarc. "Tím, že jdou paliva přes nás, držíme růst cen přece jen na uzdě," dodává. Třetí varianta, přímé dotace výrobcům biopaliv, přijdou daňové poplatníky podle různých analytickcých odhadů na 0,9 až 2,45 miliardy korun. Tyto peníze mají nahradit podnikatelům zvýšené náklady při výrobě a distribuci, aby paliva nemuseli zdražovat.
Propočet přitom počítá s tím, že v Česku bude příští rok potřeba asi 630 tisíc hektolitrů biolihu a přes devadesát tisíc tun řepkového metylesteru. Postupně se spotřeba biopaliv má stále zvyšovat.
Metylesteru do nafty se v zemi už vyrábí dost, zatím se ovšem vyváží. Největším producentem bude po dostavění nového provozu Setuza.
Ředitel firmy František Janů však nedává najevo žádnou radost z toho, že se vláda bude dotačním systémem konečně zabývat. "Až uvidím černé na bílém, co vláda rozhodla, tak se tím budu zabývat. Pořád nám vláda šlapala na prsty, teď se na dotace netřeseme," tvrdí Janů v narážce na to, že se vláda donedávna snažila získat ve firmě podíl.
Na biolíh se podnikatelé teprve chystají. Cukrovar TTD Dobrovice chce využít toho, že Brusel tlumí dotovanou produkci cukru, a část cukrové řepy tak převede na výrobu bioetanolu. Zkušební výrobu biolihu se už za měsíc chystá zavést bývalý cukrovar ve Vrdech. Ten bude bioetanol dělat z obilí. Biopaliva jsou tak velkou šancí pro zemědělce. Budou mít kam dávat přebytky. "Varianta s přímou podporou výrobců biopaliv nám vyhovuje. Nejdůležitější je, aby se po létech dohadů a skandálů konečně vůbec nějaký systém zavedl," tvrdí předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.


Kdo vydělá na biopalivech

Výrobci biolihu do benzínu
TTD Dobrovice - největší cukrovar v Česku chce už letos začít výrobu z cukrové řepy
Obilní lihovar Vrdy - bývalý cukrovar zahájí zkušební provoz v červnu
Citronelle - projektuje lihovar v Kralupech nad Vltavou, plánuje vyrábět v roce 2008
Korfill - začal stavět lihovar v Hustopečích
výrobci řepkových olejů do nafty
Setuza - má kapacitu přes 50 tisíc tun řepkového metylesteru, staví další provoz na sto tisíc tun
Agropodnik Jihlava - výrobní kapacita 70 tisíc tun
HH Corporation Česká Třebová - kapacita přes 17 tisíc tun
Jarimex Hradec Králové - kapacita přes sedm tisíc tun