Vstali státní multimilionáři

Ve vyspělém světě je již tradicí, že velké korporace zveřejňují příjmy svých šéfů, aby bylo vidět, zda je to v relaci k jejich manažerským výkonům ve prospěch zhodnocení firmy a jejích akcionářů. U nás se tomu řada firem brání s odkazem na závist panující v české kotlině. Je tomu tak skutečně?
Když si Kanaďanka Carla Stephens jako šéfka českého Oskara vydělala za rok 33 miliónů korun a přivedla prosperující firmu do náruče Vodafone, nikdo se nad tím nepozastavil.


Nejlíp platí český stát!

Avšak kdo byly nejlepší hvězdy manažerského nebe v Čechách? Hoši, které nominoval stát jako majoritní vlastník ve firmách Český Telecom a ČEZ. Jak známo, Gabriela Berdára dosadil do čela Telecomu mocí svého vlivu Stanislav Gross. Berdár a jeho postupně osm kolegů v představenstvu si odnesli 510 miliónů korun plus drobných sedm miliónů v naturálním plnění. Motivační odměny a odstupné, to je vše šlehačka na manažerském dortu, jehož rozměr předčí špičky ve světě.
Tak byl nedávno publikován například roční příjem nejvyššího manažera světového koncernu DaimlerChrysler. 53letý Dieter Zetsche, který se na nejvyšší post propracoval po celoživotní kariéře v branži, si loni se vším všudy vydělal 3,92 miliónu eur, v přepočtu asi 108 miliónů korun. Kam se hrabe na nejvyšší vedení ČEZ! Celkem pět členů představenstva ČEZ díky motivačnímu programu vydělalo 994 miliónů korun. Management byl přitom dosazen a obměněn právě za této koaliční vlády, které však jednoznačně dominují sociální demokraté.
Další státní instituce, Česká konsolidační agentura (ČKA), do níž jako do žumpy padají státní dluhy a finanční hříchy a která má tyto pohledávky prodávat, zjistila, že postrádá půl miliardy korun. Šéf její dceřiné firmy tyto peníze nezákonně poslal snad do Švýcarska ke "zhodnocení". Prachy zmizely. Vedení ČKA přitom pobírá miliónové osobní příjmy ročně a v závěru roku ministr financí až po investigaci médií zastavil desetimiliónový "motivační program".
Ve skandálu se zmizelou půlmiliardou ČKA a státní úředníci hovoří o selhání jednotlivce. Nesmysl. V každém normálním podniku nemohou bez spolupodpisu šéfa controllingu posílat milióny, natož stamilióny, ani členové představenstva. V ČKA hospodařící s miliardami neselhal jednotlivec, ale špatně nastavený systém řízení, za nějž nese odpovědnost Ministerstvo financí. A také Parlament, který do dozorčí rady delegoval politiky, kteří nejsou s to nic kontrolovat.


Rovnost podle ČSSD

Většinově státní podniky a instituce se v důsledku tzv. motivačních programů, naprosto přesahujících mezinárodní standardy, staly zdrojem stamiliónových majetků jejich manažerů. Stalo se tak za vlády socialistů. První deklarovanou prioritou na ideologickém praporu ČSSD je sociální rovnost. Jaká by měla zůstat zachována relace mezi platem dělníka a jeho ředitele? Například v případě odměn managementu ČEZ je asi v řádu tisícinásobku toho, co činí průměrný měsíční plat v Česku.
Propojení politiky a ekonomiky spolu s klientelismem a dalšími negativními jevy zůstaly za vlády ČSSD bohužel standardem.
Autor pracuje jako šéfredaktor nezávislého portálu www.forumNET.cz

Související