Experti: Nakupujte eura a jeny

Experti z renomovaných amerických bank, jako jsou Morgan Stanley či Lehman Brother Holdings, nyní radí movitějším klientům, aby se nebáli dvě až tři procenta volného kapitálu investovat do nákupu zahraničních měn. Hlavně eura a japonského jenu, které by měly vůči americkému dolaru nadále posilovat.
Jejich doporučení vychází z toho, že slábnoucí dolar by mohl vyvolat vyšší inflaci, jež následně ukrojí z hodnoty dluhopisů, ale i dalších aktiv včetně akcií.
"Kdo bude držet část svého portfolia v cizích měnách, dobře se tím zajistí vůči problémům, které může způsobit klesající dolar," ujišťuje firma Global Wealth Management Group, jež je součástí banky Morgan Stanley.

Kolísání, nebo jistotu?

Poslední doporučení renomovaných investičních bank představuje podle listu The Wall Street Journal Europe významnou změnu. Finanční poradci dosud jenom zřídka nabádali individuální investory, aby šli do cizích měn. Ty dlouho byly doménou profesionálně spravovaných institucí.
Avšak zdaleka ne všichni experti zastávají názor, že je zrovna rozumné zvýšit v portfoliu váhu měn konkurujících americkému dolaru. "Kursy měn silně kolísají a jejich pohyb je nepředvídatelný," varuje Chris Cordaro z fondu Regent Atlantic Capital.
Proto je podle něj investování do cizích měn vždy hodně riskantní, a navíc dlouhodobě nepřináší solidní výnos. Klienty, kteří tolik nevěří dolarovým aktivům, nabádá, aby se raději drželi "osvědčených" fondů spravujících zahraniční akcie.
Dolar od počátku letošního roku vůči euru oslabil o více než šest procent a vůči japonskému jenu o čtyři procenta. Měnoví stratégové předpokládají, že tento trend bude nadále pokračovat, neboť americká centrální banka brzy přestane se zvyšováním svých krátkodobých sazeb (od června 2004 s nimi šla dolů celkem patnáctkrát až na 4,75 procenta). Naproti tomu v Evropě a Japonsku centrální banky přitvrzují. Úroky stoupají a s nimi i výnosy pro investory.
Společná měna během uplynulých dnů pokračovala ve "vítězném tažení" vůči americkému dolaru, když posílila už čtvrtý týden po sobě. Koncem minulého týdne po skoro roce prolomila hranici 1,27 dolaru za jedno euro. Stalo se tak poté, kdy prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet prohlásil, že banka bude v boji s inflací "velice ostražitá".
Euro bude vůči dolaru nadále posilovat, je skálopevně přesvědčena, většina analytiků. "Koncem roku se bude směňovat za přibližně 1,35 dolaru," řekl agentuře Bloomberg Stephen Koukoulas ze sydneyské firmy TD Securities.

Přesun do Jižní Ameriky

Kvůli slábnoucímu dolaru se stále více peněz přesouvá na mimoevropské rozvíjející se trhy. Velice slušné výnosy slibuje brazilský real, který se nyní směňuje v poměru zhruba 2,07 za dolar. Za posledních 12 měsíců vůči němu posílil skoro o pětinu, nejvíce ze 16 nejčastěji obchodovaných měn, které sleduje agentura Bloomberg. Sazba brazilské centrální banky 15,75 procenta je nyní nejvyšší na světě (mezi necelou padesátkou sledovaných centrálních bank).
Z dalších latinskoamerických měn se zájmu investorů těší také chilské peso (512 - 513 za americký dolar). Chile je největším producentem mědi, jejíž cena se od loňského října zdvojnásobila.
"Chilská měna ještě tento měsíc posílí na 505 pesos za dolar a půjde ještě nahoru," míní Almaro Correa, manažer fondu Penta Vida.
Vyšší výnosy investorům nadále slibuje česká koruna. V aktualizované předpovědi na 2. čtvrtletí to potvrdili analytici České spořitelny. "Prognózu kursu pro tento rok neměníme. I nadále si myslíme, že letošní rok zakončíme blízko 28 korun za euro," uvedl David Navrátil.
Koruna poroste hlavně díky zvyšujícímu se přebytku obchodní bilance. Letos by mohl přesáhnout 60 miliard korun a příští rok dokonce 80 miliard korun. Korunu podrží také pokračující příliv přímých zahraničních investic. Posiluje i slovenská koruna, která vůči euru zaznamenala rekord 36,97 letošního prvního března.