Pražská burza včera po týdnu ztrát opět vzrostla. Index PX posílil o 1,53 procenta a zakončil na 1496,2 bodu.
Nejvíce byly obchodovány akcie ČEZ, které díky zájmu zahraničních kupců posílily o 3,74 procenta na 777,6 korun. Analytici společnosti Erste Bank včera zvýšili ocenění akcií operátora Český Telecom na 608 Kč. Investorům pak doporučili tento titul k nákupu, zatímco předchozí doporučení bylo "akumulovat". Titul zakončil seanci s nárůstem 1,42 procenta.
Jedním z mála titulů, který včera zaznamenal výraznější propad, byla Zentiva, jejíž akcie kvůli zahraničnímu prodejci a nezájmu investorů oslabily o 0,77 procenta na 1165 korun. Ještě větší ztrátu zaznamenala společnost Orco, když poklesla o 0,81 procenta na hodnotu 2942 koruny za akcii.
Pražská burza se v posledním týdnu dostala do nezáviděníhodné situace a index PX se pohyboval krátkodobě i pod hodnotou, se kterou rok 2006 začínal. Podle Jana Procházky, analytika společnosti Cyrrus, nejsou investoři na tento fakt zvyklí a tomu odpovídala i jejich reakce.
"Přestože hospodářské výsledky firem SPAD za první kvartál byly v sumě mírně lepší než očekávání analytiků, pražská burza se stále nemůže dostat z deprese," říká Procházka.
Dlouholetého hlavního tahouna pražské burzy, energetickou firmu ČEZ, výrazně zbrzdil v minulém týdnu evropský šok z využití emisních povolenek, který poslal níže celý sektor utilit. Podle Procházky však tato krátká epizoda nebude mít dlouhého trvání, neboť energetická nedostatečnost v Evropě je nezpochybnitelná, a tak lze očekávat růst cen energií v dlouhodobém horizontu jak v České republice, tak i ve zbytku Evropy.
Co se budoucího vývoje týká, je Procházka optimistou. Říká: "V blízké budoucnosti očekáváme první pozitivní vlivy ze solidních kvartálních hospodářských výsledků a pochopitelně i s nimi spojenou vlnu zvýšených investičních doporučení, která se již pomalu dostávají na trh."
Česká koruna nadále těží z dobré regionální nálady, kterou podporuje především slabý americký dolar. Podle Martina Pecky, senior portfolio manažera investiční společnosti ČP INVEST, však může dojít k tomu, že HDP za první čtvrtletí 2006 vykáže další zrychlení růstu na 7,0 procenta meziročně, ECB mezitím zvýší sazby na 2,75 procenta a koruna oslabí jednak v důsledku dalšího prohloubení negativního úrokového diferenciálu mezi ČNB a ECB a také v důsledku sezónního odlivu dividend.
Na akciové trhy v západní Evropě a USA má nyní vliv především výborná výsledková sezóna, která poslala trhy na pětiletá maxima. Podle Petra Bártka, senior analytika firmy Cyrrus, se potvrzuje dobrá kondice největších světových korporací, kdy růst ceny akcií většinou zaostává za růstem zisků. "Dobrou náladu investorů podpořila také slova šéfa amerického Fedu Bernankeho, která naznačila pauzu v růstu úrokových sazeb v USA, která by mohla být i trvalá. Na druhou stranu ale trhy zatím ignorují vysoké ceny ropy a zvýšené riziko růstu úrokových sazeb v Evropě," dodává Bártek.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů

Související