Bydlení ve vlastním domě by někteří lidé za nic nevyměnili. "A to nejen kvůli zahradě, na které si může hrát moje dcera. Připadá mi to mnohem bezpečnější a příjemnější. Taky nemám ráda společné prostory, ve kterých často řádí vandalové, a podle toho to tam pak vypadá," říká floristka Martina Krátká. Její slova potvrzuje psycholožka Ivana Helusová: "Určitá skupina lidí je na vlastní dům pevně fixována. Důvodem může být vazba na rodinnou tradici, ale i pocit jistoty a bezpečí."
Podle posledního sčítání z roku 2001 bylo v Česku v rodinných domech 1 632 131 bytů. To je 42,6 procenta.
V bytových domech se nacházelo 2 160 730 bytů, tedy 56,5 procenta. Zbytek tvoří nouzové či trvale obydlené rekreační objekty. V porovnání s údaji z roku 1991 vzrostl za deset let počet bytů v rodinných domech o více než sto tisíc. A tento trend trvá. I když výjimka potvrzuje pravidlo - jak dokazuje třeba česká metropole.

Bezstarostné bydlení
V Praze a dalších velkých městech se nově stavějí převážně byty. Je to dáno i městským životním stylem.
"Byty vyhledává skupina lidí, která má jiné ambice než vlastníci domů," říká Ivana Helusová. "Chtějí se bavit nebo naopak hodně pracují. Hlavně se o své bydlení nemíní starat. Vyhovuje jim také jistá anonymita."
Důvody však mohou být i prozaičtější. "Uvažovali jsme s manželem o stěhování na venkov. To bylo ještě před narozením dětí. Nakonec jsme právě kvůli nim zůstali v Praze. Tady chodí do školy i kroužků samy, nemusíme jim dělat taxikáře," vysvětluje Marie Turková, do září na mateřské dovolené. "Máme tři děti, a tak bychom při dojíždění z vesnice trávili na cestách hodiny. Navíc jsme si uvědomili, že nemusíme mezi místní zapadnout, a stále by na nás koukali jako na cizí Pražáky." Místo domku si rodina pořídila prostorný čtyřpokojový byt o velikosti 160 metrů čtverečních nedaleko centra.

Ceny se srovnávají
Při rozhodování, zda byt nebo dům, už nehrají takovou roli rozdílné ceny. Není pravda, že dům si pořizují pouze ti, "co na to mají". Velký byt v atraktivní zóně může být mnohem dražší než rodinný dům s pozemkem na kraji města.
"Ceny bytů včetně daně se u naší společnosti pohybují od třiceti až do sedmdesáti tisíc korun za metr čtvereční podle lokality a provedení," říká Miluše Netolická, obchodní ředitelka společnosti Central Group. Přitom nové domky, včetně pozemků, daně a základního vybavení, se u stejné firmy prodávají od 2,8 milionu korun. Lze tedy říci, že cena velkých, třeba stometrových bytů je ve stejné lokalitě skoro totožná s částkou za dům.
Požadavky na úroveň bydlení - ať už v bytě nebo rodinném domě - jsou v poslední době vyšší. "Je to dáno rostoucí životní úrovní občanů," pokračuje Miluše Netolická. "Kromě nadstandardního vybavení proto bývají součástí nových bytů i pokročilé datové rozvody pro vysokorychlostní internet a satelitní televizi."

060427-01hxA.jpg

Sám sobě domovníkem
V bytových domech se vybírá do fondu oprav. Majitelé či nájemníci odvádějí pět a více korun měsíčně z metru čtverečního obytné plochy. Záleží na stáří a stavu nemovitosti. Z těchto peněz jsou hrazeny údržba, opravy a rekonstrukce domu. To vše zařizuje správce objektu.
Majitelé rodinných domů to mají složitější. Údržbu si buď dělají sami nebo si na ni sjednávají specializované firmy. Je však rozdíl, zda si člověk musí zaplatit posekání celého trávníku sám nebo se o to dělí s ostatními nájemníky. Stále proto platí, že péče o dům je mnohem pracnější než o byt.
Zvolit je však možné i kompromis mezi domem a bytem. Developeři nově nabízejí takzvané vila-domy. "Můžeme je přirovnat k bydlení v rodinných domech, menšími starostmi se však více přibližují bytům. Jde o nevelké stavby, v nichž se nachází pouze několik bytů. Přitom každý z nich disponuje zahrádkou či terasou nebo balkónem," popisuje Pavla Temrová z developerské společnosti Finep.

Malý byt jako investice
Uvažuje-li člověk o nemovitosti jako výhodné investici, která má přinášet peníze do rodinného rozpočtu, je rozhodování jednoduché: vyhrává malý byt. "Majitel ho pronajme téměř okamžitě a peníze se začnou vracet zpět," říká Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky. "Holý nájem v malém a velkém bytě, který vlastník dostane, se příliš neliší. Přitom rozdíl v pořizovací ceně malého a velkého bytu může být dvojnásobný. Chce-li někdo takto vydělávat, ať si raději než jeden dům pořídí dva nebo tři malé byty." Samozřejmě pronajmout lze i dům - ale zájem je menší.

060427-01hxB.jpg 

Lokalita vždy rozhoduje
Ať už se rozhodnete pro dům či byt, na kvalitě bydlení a ceně se projevuje lokalita a umístění. Především pak dopravní dostupnost a občanská vybavenost. "V polovině devadesátých let se spousta lidí stěhovala do satelitů. A později se zase vracela do měst. To když zjistili, co to obnáší - časově i finančně -, každý den dojíždět autem do práce a vozit děti do školy nebo na kroužky," říká Jan Borůvka. Přesto ani tato místa nelze zatracovat. "Skoro ideální jsou hlavně pro rodiny s menšími dětmi, kde matky zůstávají doma. O vycházky do přírody zde není nouze, nejezdí tady příliš aut."
V Praze se za velmi dobrou považuje lokalita u stanice metra a s krásným výhledem. Třeba do staré zástavby nebo zeleně. Roli hraje také odstup od ostatních domů.
Existují i taková místa, kde je koupě nemovitosti vždy výhodná. Jsou to oblasti s ukončenou výstavbou, tedy především historická centra měst. Cena nemovitostí zde neustále roste.
Zpravidla se neprodělá ani na koupi panelového bytu, i když ideální čas pro tento obchod už vypršel. Nejvhodnější chvíle pro nákup nastala po vstupu České republiky do Evropské unie. Očekávaný zájem cizinců o nemovitosti se totiž nekonal, a mnoho lidí se proto panelových bytů zbavovalo pod cenou. Teď se tyto domy postupně rekonstruují, zateplují, dostávají novou fasádu. A to vše je zhodnocuje. Více než u zděných domů však záleží na lokalitě. O obří sídliště velký zájem není a zřejmě ani nebude.


Daň zdraží velké byty
Od 1. ledna 2008 je možné očekávat zdražení nových domů a bytů. Nynější pětiprocentní sazba daně bude platit pouze pro takzvané sociální bydlení (mohly by to být rodinné domy do 150 m2 nebo byty do 90 m2). "V souvislosti s tím pozorujeme změnu poptávky. Dříve byly nejžádanější byty 2+kk. Nyní roste zájem o byty 3+kk a větší," říká Miluše Netolická, obchodní ředitelka společnosti Central Group. Na velké byty, které se svými rozměry nevejdou do kategorie sociálního bydlení, se bude vztahovat devatenáctiprocentní DPH. Cena proto poroste o statisíce. Dům za tři milióny korun tedy bude stát zhruba o 400 tisíc korun více. Nyní proto začíná nejvhodnější období pro nákup velkých bytů a domů.
Co ovlivňuje kvalitu a cenu bydlení
Pozitivně
* Lokalita - dobrá dopravní obslužnost, výhled, orientace na světové strany.
* Parkování - k vyhledávaným patří domy a byty s garáží nebo aspoň vyhrazeným garážovým stáním.
* Zaměstnanost v regionu - v Praze, v jejím okolí a městech s nízkou nezaměstnaností je poptávka po nemovitostech vyšší. Rostou tady i ceny.
* Balkón a terasa - nabízejí další využitelný prostor, byty s nimi jsou podstatně žádanější.
* Výlučnost - historická centra měst a také místa, kde už nejsou volné stavební parcely, patří k nejlukrativnějším.
Negativně
* Nedostatečná občanská vybavenost - chybějící škola, školka, pošta, nákupní středisko a další instituce.
* Koncentrace staveb - velké obytné komplexy, kde je mezi domy pouze minimální odstup, zpravidla tady bývá i málo parkovacích míst.
* Struktura obyvatelstva - v oblasti s velkým zastoupením méně přizpůsobivé populace klesá zájem o nemovitosti.
* Zdevastované společné prostory - jsou odrazujícím problémem hlavně velkých obytných domů.

060427-02hxB.jpg

Na realitním trhu je zájem nejen o nové nemovitosti. Žádané jsou také staré, které mají určitý genius loci, kolem se nachází vzrostlá zahrada a navíc stojí v dobré lokalitě.

060427-02hxA.jpg

Starosti kolem rodinného domu jsou - i přes vzrůstající nabídku služeb - stále větší než při péči o byt.

060427-03hxB.jpg

 

060427-03hxA.jpg

Dům, nebo byt: nemůžete se rozhodnout? Kompromisem jsou takzvané vila-domy. Byty, ke kterým vždy patří malá zahrádka nebo balkón či terasa. vizualizace: finep

 

060427-03hxC.jpg

Nároky na bydlení se stále zvyšují. Mnozí lidé si proto raději než dům koupí velký byt s nadstandardním vybavením v žádané lokalitě.