Věřitelé Refka žalují banku BAWAG

Skupina věřitelů zkrachovalé finanční společnosti Refco podala žalobu na rakouskou banku BAWAG a chtějí po ní odškodné asi 1,3 miliardy dolarů (téměř 30 miliard Kč). Podle nich se rakouský ústav dobrovolně účastnil podvodů, které loni v říjnu vedly k pádu Refka. Americký konkursní soud už bance BAWAG preventivně zmrazil aktiva v nárokované hodnotě.
Podaná žaloba je zatím poslední známkou rozhořčení věřitelů, kteří chtějí získat z Refka co nejvíce vložených prostředků. Minulý týden už se s věřiteli vyrovnal manažer jednoho z fondů, který převedl aktiva z divize Refka jen pár dnů před pádem firmy. Manažer je srozuměn s tím, že věřitelům zaplatí 263 miliónů dolarů.
V žalobě se píše, že BAWAG běžně a vědomě vstupovala do transakcí s Refkem za jediným účelem, a to skrýt vždy před koncem čtvrtletí špatné úvěry. Právní zástupce banky BAWAG v New Yorku se k žalobě nevyjádřil, vedení banky ve Vídni ji sice potvrdilo, ale rovněž se nezmínilo o žádných podrobnostech.
Úzké vztahy s Refkem už banku BAWAG donutily k řadě závažných kroků, mezi nimiž je třeba odpis majetku za 400 miliónů eur a nakonec i rozhodnutí managementu banku prodat. Skandál má i politické pozadí a zasáhl i rakouský parlament.
Majitelem BAWAG je rakouská odborová federace Österreichischer Gewerksschaftsbund (ÖGB) a rozhodnutí banku prodat padlo v březnu. Krátce předtím šéf ÖGB Fritz Verzetnitsch přiznal, že sehrál dílčí roli ve skandálu, v jehož rámci banka utrpěla ztrátu téměř miliardu eur (skoro 29 miliard Kč). BAWAG působí i v Česku.
Banka BAWAG, plným názvem Bank für Arbeit und Wirtschaft AG P.S.K., koncem března přiznala machinace v hospodaření. Prostřednictvím investic převážně do měnových derivátů nashromáždila vysoké ztráty, které zatajila před dozorčí radou i regulačními orgány. Banka transakce prováděla přes spřízněné subjekty na ostrově Anguilla. BAWAG byla založena v roce 1922 jako Arbeiterbank, tedy dělnická banka. Jejím hlavním úkolem bylo dohlížet na finanční prostředky rakouských odborů a spotřebních družstev. Po druhé světové válce se soustředila na drobné střadatele. Česká součást Bawag Bank CZ vznikla fúzí bývalé Interbanky a Dresdner Bank CZ.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru