Češi začali po letech kupovat velké byty

Developeři začínají stavět více třípokojových bytů než garsoniér
Doposud si valná většina Čechů kupovala garsoniéru nebo maximálně dvoupokojový byt. To se letos změnilo. Poprvé po deseti letech mají lidé větší zájem o třípokojové a větší byty.
Potvrzují to zástupci čtyř významných developerských společností, které je stavějí: Skanska CZ, Finep, Central Group a Sekyra Group.

Malé byty se spojují

Central Group to dokládá na konkrétním případě: v roce 2004 firma dokončila projekt v Přípotoční ulici v Praze, kde bylo postaveno 125 bytů. Ze dvou třetin šlo o garsoniéry a dvougarsoniéry.
V nových projektech to ale bude jinak - firma nyní připravuje pro klienty asi polovinu malých a polovinu velkých bytů.
"Poptávka po bydlení nad sedmdesát metrů je tak vysoká, že dokonce některé malé byty v připravovaných projektech propojujeme," potvrzuje Miluše Netolická, obchodní ředitelka společnosti Central Group.
"I u nás je nyní zájem o minimálně třípokojové byty větší než o garsoniéry a dvougarsoniéry, navíc bude dále sílit," přidává se Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.
Poptávka lidí po tří- až čtyřpokojových bytech se začala postupně zvyšovat už během uplynulého roku. Důvodem jsou především stále dostupnější hypotéky. A také to, že mladí lidé narození v populačně silných sedmdesátých letech zakládají rodiny a potřebují tak ke svému životu větší bydlení.
Tento trend je přitom patrný nejvíce v Praze a Brně - tedy ve městech, kde se staví drtivá většina nových bytů.
"Lidé v posledním roce kupují nejen větší, ale i dražší byty," říká Radek Polák za společnost Sekyra Group. Tato společnost dokonce kvůli rostoucím požadavkům klientů zavede v průběhu května novou obchodní značku - SG Residential.
"Pod ní se budou prodávat nadstandardní byty, které budou mít i drahé vybavení. Především ale budou v atraktivních lokalitách," říká Polák. SG Residential se pokusí nejprve uspět na pražském trhu a v některých horských oblastech.
Průměrné ceny nového bytu se třemi pokoji se nyní v Praze pohybují kolem 35 tisíc korun na čtvereční metr. Za třípokojové byty s kuchyňským koutem o sedmdesáti metrech čtverečních tak lidé zaplatí průměrně dva a půl miliónu korun.

V unii jsou byty ještě větší

Podle odborníků stojí za zájmem o větší byty i růst životní úrovně Čechů. "Naše studie ukazují, že lidé budou chtít stále větší a lepší byty," říká Šuch ze Skansky.
Časem by se tak průměrná velikost bytů mohla dostat na úroveň starých zemí Evropské unie. Tam jsou byty asi o pětinu až třetinu větší než v Česku.
"Zatímco v Německu je průměrná velikost bytu se třemi pokoji a kuchyňským koutem sto čtverečních metrů, v České republice to pořád zůstává pouze sedmdesát čtverečních metrů," potvrzuje Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.


Jak chtějí bydlet Češi

Zájem lidí o velké byty poprvé po deseti letech převýšil poptávku po garsonierách a dvougarsoniérách.
Ještě před třemi lety firmy stavěly 65 až 70 procent malých bytů.
Aby firmy uspokojily vysokou poptávku, malé byty v připravovaných projektech dokonce spojují.
Zdroj: Developeři

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru