Americký softwarový gigant Microsoft čeká jednání u evropského Soudu první instance. Podle agentury ČTK bude koncern čelit antimonopolnímu zákonu Evropské unie ve sporu o tom, do jaké míry mohou regulační nařízení zasahovat do designu produktů společnosti.
Evropská komise v březnu 2004 vynesla verdikt, podle něhož Microsoft zneužívá dominantní pozice na trhu, uložila mu rekordní pokutu 497 miliónů eur a nařídila změnit obchodní praktiky.

Komise Microsoft obvinila, že do operačního systému Windows zařadil svůj přehrávač hudby a filmů Media Player a odmítl poskytnou informace, které by konkurenci pomohly operovat s výrobky společnosti.
V prosinci pak komise Microsoftu pohrozila pokutou dva milióny eur denně s tím, že se firma neřídí jejími doporučeními.
"Soud bude jednat především o tom, jak by se měl Microsoft chovat, než jak ho finančně penalizovat," upozornil Neil Macehiter, partner v cambridgeské společnosti Macehiter Ward-Dutton.

Komisařka pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kroesová, která v listopadu 2004 nahradila ve funkci Maria Montiho, Microsoftu hrozí také ohledně nového, dosud nevydaného operačního systému Windows Vista. Pokud do něj budou zabudovány programy vytlačující konkurenci, nedovolí Microsoftu nabízet tento operační systém v Evropě. Vyplývá to z dopisu, který Kroesová zaslala výkonnému řediteli Microsoftu Stevu Ballmerovi.

Minulý týden americký soud opět odmítl snahu Microsoftu o získání dokumentů, které by firmě mohly pomoci ve sporu s Evropskou komisí. Tentokrát šlo o zajištění citlivých informací od počítačové firmy IBM. Předtím byly podobné žádosti Microsoftu zamítnuty u společností Sun Microsystems, Oracle a Novell. Microsoft se na soudy obrátil poté, co mu Komise odmítla poskytnout svou korespondenci s firmami, která se týká antimonopolního sporu.

Právníci Microsoftu, podporování deseti organizacemi a společnostmi, budou podle soudních dokumentů před 13člennou porotou argumentovat porušením mezinárodní práva, když EU společnost nutí sdílet dokumenty s konkurencí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru