Francouzští studenti porazili premiéra

V roce 1968 byli poraženi, včera slavili vítězství. Před čtyřiceti lety chtěli změnit svět, dnes jim jde hlavně o zajištění pracovních míst. Po několikatýdenních protestech si francouzští studenti a mladí nezaměstnaní vynutili s podporou odborů stažení zákona umožňujícího další liberalizaci trhu práce v zemi.
Prezident Jacques Chirac po předchozím jednání s premiérem Dominiquem de Villepinem nahradil v nedávno schválené Dohodě o prvním zaměstnání (CPE) článek uvádějící zákon do praxe. Zaměnil jej za mechanismus, jenž navyšuje státní pomoc podnikům vytvářejícím pro mladé nezaměstnané nová pracovní místa.
Úprava přijde státní pokladnu na sto padesát miliónů eur. Vláda si od ní slibuje, že umožní zaměstnat třicet tisíc mladých lidí a pro dalších 50 000 vytvoří základní podmínky pro rekvalifikaci.
De Villepin, který se v příštím roce zřejmě utká s ministrem vnitra Nicolasem Sarkozym v prezidentských volbách, potřeboval rychle zklidnit vášně v ulicích velkých francouzských měst.
Sarkozy pod tlakem ulice naznačil, že se mu zákon ne zcela zamlouvá, a de Villepinova popularita začala prudce klesat.

Národní sport

Protesty absolventů středních a vysokých škol, kteří byli novým zákonem postiženi v první řadě, začal navíc pociťovat turistický průmysl. A to především v Paříži, v jejíchž ulicích se hromadí odpadky. Studenty podpořila odborová centrála CGT, a tím i pracovníci úklidových služeb.
Stávkování je ve Francii takřka národním sportem a většinu protestů často podpoří také zaměstnanci podniků, kterých se předmět toho či onoho sporu přímo nedotýká.
Chirakovo rozhodnutí přivítala nejenom CGT, ale také opoziční socialisté a komunisté. Proti zákonu se ale v průzkumech veřejného mínění vyslovovaly téměř dvě třetiny Francouzů.
"Pokládáme to, co dnes oznámil prezident Chirac, za velké vítězství studentského hnutí a odborů, ačkoliv o účinnosti jím navrhovaných opatření máme jisté pochybnosti. Není totiž jisté, že navýšením subvencí firmám ochotným zaměstnávat mladé lidi se skutečně sníží nezaměstnanost. Důležité ale je, že článek osm, na jehož základě měl zákon vstoupit v platnost, je zrušen, a tím padá vládní návrh jako celek," řekla HN Patricia Grillo z Evropské konfederace odborových svazů.

Mají nás za hlupáky

Ačkoliv v podobném smyslu se vyjádřil také předseda Svazu francouzských studentů Bruno Julliard, někteří mladí nezaměstnaní zůstávají skeptičtí.
"Mají nás za hlupáky. Vsaďme se, že zrušená předloha zákona nyní podnikům poslouží jako model, jak najímat zaměstnance. Představa, že zvýhodňování firem povede k vytváření nových pracovních míst, je zcela mylná!" řekl agentuře AFP dvacetiletý Pařížan Denis.
"Naše požadavky nebyly splněny beze zbytku," přizvukuje mu jeho vrstevnice Lise z univerzity Paris-Jussieu. Studenti, kteří trvali na kompletním stažení celého zákona, se obávají, že firmy budou mladé nezaměstnané propouštět bez uvedení důvodu, jak to předpokládala původní podoba CPE.
Vládní úprava znamená, že podniky, které vytvoří vůbec první pracovní místo pro nezaměstnaného, jehož věk se pohybuje mezi šestnácti a pětadvaceti lety, obdrží v prvním roce k současným 200 eur měsíčně novou subvenci ve stejné výši a ve druhém roce pak každý měsíc dalších sto eur na pracovníka.


Dva měsíce protestů



u 16. 1. - Premiér de Villepin oznámil vytvoření smlouvy prvního zaměstnání (CPE), umožňující propustit mladého člověka z prvního zaměstnání do dvou let bez udání důvodu.
7. 2. - První den celonárodních protestů proti CPE s účastí 220 tisíc lidí.
10. 2. - CPE schválilo Národní shromáždění bez hlasování poslanců.
21. 2. - Parlament odmítl návrh opoziční Socialistické strany na vyslovení nedůvěry vládě.
7. 3. - 400 000 až milión lidí protestoval proti CPE po celé zemi. Stávkovala dvacítka univerzit.
9. 3. - Definitivní přijetí CPE parlamentem.
10. 3. - Budova Sorbonny obsazená studenty vyklizena policií.
28. 3. Milión až tři milióny lidí na demonstracích, zadrženo 400 lidí.
5. 4. Odbory a studenti dali vládě lhůtu do 17. dubna na zrušení CPE.
10. 4. Prezident Chirac oznámil, že CPE bude nahrazen mechanismem ve prospěch zaměstnávání mladých.
Zdroj: ČTK