Češi se loni průměrným platem přepočteným na eura ve středoevropském čtyřlístku dostali na první místo. Jak vyplývá z expertních propočtů, přišli si na 639 eur a Maďary tak předčili o jedno jediné euro. Agentuře ČTK to sdělil analytik peněžního domu ČSOB Petr Dufek.


K prvnímu místu Česku pomohla silnější koruna. Podle Vídeňského ústavu pro mezinárodní hospodářská srovnání loni vůči euru posílila o více než sedm procent, zatímco průměrný kurs maďarského forintu přibral jenom o 1,4 procenta. "Díky silnější koruně se česká hrubá mzda v eurech loni zvýšila o 13 procent," spočítal Dufek. Kupní síla domácí měny je tak v zemích, kde se platí eurem, skoro o sedminu větší. To je dobrá zpráva hlavně pro české turisty.
Zatímco Češi se loni museli spokojit s nejmenším přírůstkem reálné mzdy za posledních pět let (3,5 procenta), Slováci se loni dočkali více než šestiprocentního přírůstku reálných mezd.


"Umožnil to rychlý růst ekonomiky, ale je třeba vidět, že silný vzestup mezd nebyl zcela v souladu s vývojem produktivity práce," sdělil včera Hospodářským novinám Ján Tóth, hlavní ekonom slovenské pobočky ING Wholesale Banking.
Podle šéfa slovenského statistického úřadu Pavola Baláže se ukazatel produktivity v ekonomice loni ve srovnání s rokem 2004 zlepšil jenom o 3,7 procenta.

Skoro o devět procent loni stoupla průměrná hrubá mzda v Maďarsku, na skoro 159 tisíc forintů.
Ze statistik vyplývá, že nejenom v Česku, ale i v dalších středoevropských zemích jsou vysoce nadprůměrně placeni lidé starající se ve firmách o počítače. V Česku si loni v průměru přišli na 43 490 korun hrubého měsíčně. Hned za nimi jsou zaměstnanci finančních služeb (bez pojišťovnictví), jejichž průměrný plat lehce přesahuje 38 tisíc korun. Je to skoro dvojnásobek celostátního průměru.


Z více než dvojnásobné mzdy, než je průměr, se mohou těšit zaměstnanci slovenských peněžních ústavů. Na výplatní pásce mají 34 950 slovenských korun hrubého. Výrazně lepší - asi 80 procent nad průměrem - jsou také platy v polských a maďarských bankách .


Na opačném konci ve středoevropském platovém žebříčku jsou zaměstnanci hotelů a restaurací. Například v Polsku v přepočtu berou 13 900 korun hrubého. Jsou tak na tom úplně stejně jako v Česku.
Křiklavý rozdíl existuje mezi českým a slovenským stavebnictvím. V Česku přesahuje průměrná mzda 19 tisíc korun, na Slovensku je to v české měně asi 11 tisíc.



060313-18.gif ()