Pro exportní podniky jsou zvláště významná ta odvětví, která indická vláda považuje za deficitní a klíčová. Přestože se snaží do země přilákat cizí investory, objem přímých zahraničních investic je stále nedostačující. Předpokladem příchodu většího počtu podnikatelů je totiž posílení některých základních odvětví. A právě v nich mají čeští výrobci a vývozci možnost se prosadit.

Energetika
Perspektivní je v Indii zejména energetický sektor, jehož výrobní kapacity jsou nedostačující. Průměrný růst výroby energie v letech 1992 až 2004 činil 4,16 procenta ročně, zatímco roční růst hrubého domácího produktu (HDP) byl 6,4 procenta. Tím se zvyšoval deficit elektrické energie. Instalovaná výrobní kapacita představuje 112 GW, podíl Indie na celosvětové výrobě energie je 3,6 procenta.
Země trpí deficitem energie v rozsahu devíti procent a ve špičce až 12 procent. Dodávky jsou nestabilní, napětí kolísá a dochází k častým výpadkům.
Elektrická energie se z 69,2 procenta vyrábí v tepelných, z 28,4 procenta ve vodních a větrných a z 2,4 procenta v jaderných elektrárnách.
Výše investic do energetiky v příštích osmi letech se odhaduje na 200 miliard amerických dolarů. Roční nárůst kapacity je plánován na 5,8 procenta.
Problémem je i distribuce energie, protože přenosem se jí 15 - 55 procent ztrácí. Ztráty jsou ovšem i kvůli nelegálním odběrům.
Energetická politika Indie je zaměřena na otevření privátního sektoru ve výrobě energie (pětina z plánovaných 100 tisíc MW) a na privatizaci distribuční sítě.
Vládní orgány prosazují politiku přiblížení zdroje energie k místu spotřeby, takže podporují výstavbu malých zdrojů energie, které budou zajišťovat energii jak místním podnikatelům na venkově, tak i elektrifikaci vesnic.
Země má zájem na tom, aby rostl podíl vodní energetiky a obnovitelných zdrojů energie a také aby se redukovaly ztráty při přenosu a distribuci. Vláda vyhlásila i program modernizace starých elektráren, na který vyčlenila 150 miliónů dolarů. Výrobce, kteří zahájí výrobu ještě letos, čekají desetileté daňové prázdniny.
Vnitřní indický trh s energií se bude liberalizovat, možný bude prodej energie mezi jednotlivými svazovými státy. Liberalizace a reformy energetického sektoru otevírají možnosti pro české podniky ve výrobě, přenosu i distribuci energie. Další oblastí je renovace a modernizace stávajících elektráren.

Průmysl
Podíl průmyslu na tvorbě HDP se pohybuje okolo 25 procent. Indie má širokou průmyslovou bázi, která je odrazem snahy o soběstačnost země po dosažení nezávislosti. Nedostatek konkurence byl ale příčinou nižší kvality výrobků.
Liberalizace ekonomiky zahájená v roce 1991 však otevřela možnosti pro zahraniční investory, kteří vstoupili do většiny průmyslových sektorů. To přispělo k expanzi výroby spotřebního zboží, jako jsou automobily, motocykly, spotřební elektronika, počítačové systémy či bílé zboží.
Poptávka po spotřebním zboží stále roste - i přes nízkou průměrnou kupní sílu obyvatelstva - především díky střední třídě, která se rozrůstá a bohatne.

Automobilový průmysl
Toto odvětví roste v posledních letech vysokým tempem. Liberalizace předpisů pro zahraniční investice a možnost dovozu moderních technologií umožnila nárůst výroby ze 4,2 miliónu kusů vozidel v roce 1998/99 až na 7,3 miliónu v roce 2003/04.
Zvýšení kvality výrobků automobilového průmyslu pak umožnilo zvýšení exportu, ročně o více než 50 procent. Značný růst ve výši 20 procent vykazuje i výroba automobilových součástí. Nejvíce se stále ještě vyrábějí dvoukolová vozidla, nejvyšší dynamiku ale vykazuje skupina užitkových vozidel a pak osobních automobilů.
Největší investice Česka v Indii, montážní závod Škoda Auto v Aurangabadu (stát Maharáštra), využívá vysoké poptávky po automobilech a je předpoklad, že výroba se bude dále rozšiřovat. Kromě dodávek na indický trh, které jsou samozřejmě dominantní, lze počítat i s dodávkami na Srí Lanku a do Bangladéše. Kapacita nového závodu v Aurangabadu je patnáct tisíc automobilů ročně.
Prodeje osobních automobilů a komponentů jsou klíčovou položkou českého vývozu do Indie. Další vývozní potenciál mají nákladní automobily Tatra, montované v Hosuru (stát Tamil Nadu) a v Bengalore (stát Karnataka).
Na automobilovém trhu Indie však vládne silná konkurence, neboť v podstatě všechny rozhodující světové automobilky zde mají své závody.

Strojírenství
Klíčovou oblastí z hlediska českého exportu jsou obráběcí stroje. Indie dováží především horizontky, vertikální centra, CNC soustruhy, vrtačky, frézky, stroje pro ozubení a lisy. Přibližně 60 procent indického importu ovládají USA, Japonsko, Německo, Itálie a Británie.
Zvýšená průmyslová aktivita posledních let znamená výnosné obchody pro importéry obráběcích a tvářecích strojů. Největší nárůst se odehrál u CNC obráběcích center a lisů, největším tahounem je automobilový průmysl (70 procent objednávek).
Import obráběcích a tvářecích strojů představuje přibližně polovinu prodeje těchto strojů na indickém trhu, v cenovém vyjádření jde o 90 miliónů dolarů.
Předpokládá se další nárůst poptávky, což je dobrý důvod i pro indické společnosti spolupracovat pomocí technologických transferů a společných podniků.
Indická strana projevuje zájem o zvýšení dovozu obráběcích strojů z Česka. Na návrh české strany se připravuje ustavení společné pracovní skupiny, která bude mapovat možnosti s cílem podílet se na modernizaci některých indických podniků a dodávkách nejnovějšího strojního zařízení.
Zajímavým obchodním artiklem je import second-hand strojů. Nová obchodní politika indického ministerstva obchodu a průmyslu odstranila omezení jejich dovozu.
Z ostatních strojírenských průmyslových oborů jsou možnosti pro vývoz tiskařských strojů, kuličkových ložisek, balicích a plnicích strojů, strojů na zpracování skla, měřicích přístrojů či zdravotních a lékařských přístrojů.

Textilní průmysl
Indický textilní průmysl je v přechodném období, které nastalo po zrušení dovozních omezení k 1. lednu 2005 a plném zapojení do mezinárodního textilního obchodu podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).
Indie dosud patřičně nevyužila možnosti, které se jí zrušením kvót otevřely. Hlavním důvodem je silná konkurence čínského textilního průmyslu. Indický export textilního zboží, včetně rukodělných výrobků, výrobků z juty a kokosových vláken, tvoří cca 20 procent celkového exportu (11,9 miliardy dolarů za období 2003/4) a patří mezi největší zdroje deviz pro Indii.
Tamní vláda chce pomoci vytvořit textilní komplexy a výrobní jednotky. Nabízí proto pobídky a úlevy při nákupu moderních textilních strojů a zavádění progresívních technologií. Zde se otevírají možnosti dodávek textilních a pletacích strojů a jejich komponentů.

Chemický a petrochemický průmysl a zpracování plynu
Velikost indických odvětví zpracování ropy a plynu se ve finančním vyjádření odhaduje na 90 miliard dolarů. Poptávka po ropě stále roste, zhruba dvě třetiny se dovážejí ze Středního východu. Do příštího roku by se mělo v tomto odvětví proinvestovat více než 21 miliard dolarů a v průběhu příštího čtvrtstoletí celkem 110 až 120 miliard. Ročně se má výroba v tomto sektoru zvyšovat o pět procent.
Indie musí dovážet 70 procent surové ropy, ale je soběstačná v ropných výrobcích a část z nich může i vyvážet. Závislost v kombinaci se zvyšující se cenou ropy na světových trzích přispěla ke vzniku strategie na zajištění energetické bezpečnosti, která zahrnuje průzkum nových nalezišť ropy v hlubokých vodách a obtížných územích, rychlejší rozvoj nových těžebních polí, využití moderních technologií, nákupy nových polí v zahraničí a využití alternativních zdrojů energie náhradou za pevná paliva. Našim podnikům se nabízejí možnosti dodávek strojů, zařízení a technologií pro chemický a petrochemický průmysl, dodávky ropovodů a plynovodů či jejich částí, kompletních technologií a zařízení na zpracování ropy a plynu.

Další průmyslová odvětví
Farmaceutický průmysl tvoří významnou součást ekonomiky Indie. Prodeje na domácím trhu představují čtyři miliardy dolarů a vývoz další tři miliardy. Jedná se o jedno z nejmodernějších odvětví, které je schopno nabídnout většinu skupin masově vyráběných léků. Farmaceutický průmysl má značný vědecký a výzkumný potenciál, v němž vidí příležitost i světové farmaceutické firmy.
Významným odvětvím se značnou dynamikou rozvoje je průmysl informačních technologií. Indie je jedním z největších producentů IT a její produkty, především software, směřují do více než sta zemí světa. I v této oblasti existují možnosti spolupráce mezi českými a indickými firmami.

Infrastruktura
Indie má značný deficit v infrastruktuře. Prioritou je proto budování nových dálnic (především spojení tzv. zlatého čtyřúhelníku - Dillí, Kalkata, Chennai, Bombaj), výstavba nových železničních tratí, včetně signalizační techniky a vybavení opravárenských dep, a také modernizace letišť (Dillí, Bombaj) či budování nových mezinárodních aeroportů (například v Ahmedabadu).
Součástí plánů v oblasti infrastruktury je i budování menších silnic na venkově, kontejnerových terminálů v přístavech a telekomunikací.
Nezbytné je i zlepšení městské infrastruktury. Byly proto vypracovány plány na podzemní přepravu pasažérů v Bombaji, Chennai, Hyderabádu, Ahmedabádu a Bengalore.
Českým podnikům se tedy nabízejí možnosti dodávek stavebních strojů, nákladních vozů, speciálních strojů na zakládání a údržbu kolejových svršků, čerpacích stojanů na dálničních benzínových pumpách, signalizačních zařízení pro železnici, moderních radarových zařízení letišť a zakázek na modernizaci lokomotiv.

Ekologie
Otázky ekologie jsou v Indii aktuální, zajištění kvalitního životního prostředí patří mezi vládní priority. Jedná se o produkci pitné vody a zároveň i o čistění odpadních vod a zacházení s toxickými odpady. Zatímco dříve byly tyto technologie zatíženy vysokým dovozním clem, od 1. dubna 2003 je možné dovážet tato zařízení bezcelně. Pravidlo se vztahuje i na potrubí dodávaná jakožto součást celého projektu.
A možnosti pro české podniky? Například myčky automobilů, zařízení na čistění odpadních vod, zpracování nemocničních a toxických odpadů, zařízení pro odpadové hospodářství. V souvislosti s rozvojem městské infrastruktury existují příležitosti i pro výrobky ekologické dopravy (trolejbusy). Je ale třeba počítat se silnou cenovou konkurencí.

Dokument Strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů ČR v Indii najdete na adrese Ministerstva průmyslu a obchodu http://www.mpo.cz/dokument4994.html.

Rizika podnikání v Indii
Přetrvává silná ochrana trhu, průměrná výše cel je nadále vysoká i přes pokrok v jejich snižování, který země v posledních letech udělala.
Systém zadávání státních zakázek je složitý a ne vždy plně transparentní.
Panuje zde rozsáhlá byrokracie. Na její potírání se připravují vládní programy.
Vládne tu značná korupce.
Přetrvávají některé překážky obchodu včetně složitých administrativních postupů.
Politické kruhy váhají rozhodnout privatizaci velkých státních podniků (hlavně jde o energetiku a těžký průmysl).
Existuje možnost konkurenčních střetů, indický trh je svým rozsahem výzvou pro podnikání významných zahraničních firem.
V rozvoji jednotlivých států a regionů je patrná disproporce. Některé ze států, jako jsou například Bihár či Utarpradéš, ekonomicky zaostávají.
Indičtí obchodníci jsou při jednáních přehnaně optimističtí.
Je nutné počítat s dlouhou dobou projednání kontraktu a jeho uzavření. Pohybuje se v řádu let a nikoliv měsíců. Průměrná doba k uzavření kontraktu je v Indii 425 dnů, pro srovnání, v Číně je to údajně 241 dnů, v Singapuru 69 dnů.
V Indii je třeba počítat s tím, že možnost rozvoje obchodních aktivit bez fyzické přítomnosti na trhu je velice omezená.
Náklady na zahraniční zastoupení jsou vysoké, jejich návratnost je riziková.
Zdroj: MPO

Čím je Indie ekonomicky přitažlivá
Hrubý domácí produkt země v přepočtu běžným kursem blíží 700 miliardám USD a je na 11. místě na světě. Měřeno paritou kupní síly zaujímá indická ekonomika 4. místo ve světě.
Ekonomika má vysoké tempo růstu mezi šesti až osmi procenty ročně. Udrží-li ho, bude do roku 2050 třetím největším hospodářstvím na světě (po USA a Číně). Odborníci tvrdí, že udržení sedmiprocentního růstu není v příštích letech problém.
Země je největší demokracií s tržní ekonomikou, ve které vládne relativní politická stabilita. Indie je schopná vytvářet se státy jižní a jihovýchodní Asie účelové aliance.
Vnitřní stabilita měny, která je vázaná na americký dolar, se opírá o reálné tržní prostředí.
zemi je silný soukromý sektor. Malé a střední podniky mají významné postavení.
Je tu obrovský potenciál spotřebního trhu. Současná střední třída reprezentuje více než 300 miliónů obyvatel. Jejich počet roste a životní úroveň se zvyšuje.
Vzniká nová spotřebitelská poptávka v chudých venkovských oblastech země v souvislosti s realizací programů vlády boje s chudobou.
Indie je zapojena do globálních světových struktur (například WTO) a hraje v nich důležitou roli.
Výhodou je široké využívání angličtiny a snadná komunikace v obchodních a průmyslových kruzích.
Zdroj: MPO

Co nahrává podnikání v Indii - příležitosti
Výhodou je skutečnost, že české podniky mají s indickým trhem zkušenosti.
V klíčových odvětvích má státní sektor silnou pozici, což je v zájmu českých výrobců a vývozců (energetika, strojírenství). Při státních návštěvách mají čeští představitelé možnost lobbovat.
Energetický sektor se rozvíjí - záměrem Indie je postupné odstraňování deficitu ve výrobě energie.
Je velká snaha o budování nové infrastruktury a modernizace stávajících sítí (dálnice, železniční tratě, letiště, silnice ve venkovských oblastech, budování kontejnerových terminálů).
Průmysl se rozvíjí a zvyšuje se jeho konkurenceschopnost.
Rychle se zvyšuje poptávka po spotřebním zboží, především po automobilech.
Probíhá modernizace zastaralých strojírenských podniků (obráběcí a tvářecí, textilní, pletací a tiskařské stroje).
Zvyšuje se nutnost zlepšování životního prostředí.
Roste potřeba řešit městskou dopravu v rychle se zvětšujících nových městech
Budují se zvláštní ekonomické zóny (SEZ).
Vláda podporuje exportní firmy v rámci programu Target Plus, který umožňuje bezcelní dovozy a poskytování úvěrů, pokud firma své výrobky vyváží.
Je možné se zapojit do projektů regionálního významu, vzrůstá míra samostatnosti hospodaření jednotlivých států.
Vhodné je využít širokou nabídku služeb a kvalitního know-how v oblasti informačních technologií.
Existuje tu možnost výrobní spolupráce, předávání výrob komponentů, zadávání služeb (outsourcing).
Zdroj: MPO


Související článek v rubrice "A navíc" - Český vývoz do Indie dynamicky narůstá