Írán: dorazily první karikatury holocaustu

Aby dokázal, že západní média uplatňují v otázkách svobody projevu "dvojí metr", zahájil včera nejčtenější íránský deník Hamšahrí před týdnem ohlášenou soutěž o nejvýstižnější "karikaturu" s tématem holocaustu.
Teheránský list tak reaguje na vlnu diskusí v evropském tisku, který se zamýšlí nad tím, zda karikatury proroka Mohameda zveřejněné před časem v dánském listu Jyllands-Posten jsou projevem svobody slova, nebo špatně skrytou snahou za každou cenu urážet islám.
"Očekáváme, že deníky, které otiskly karikatury proroka, přetisknou také ty, jež budou vybrány v průběhu naší soutěže," citovala stanice Al-Džazíra hlavního výtvarného redaktora listu Davúda Kázemího.
Deník včera obdržel první "příspěvky" do pochybného klání, jehož uzávěrkou je 5. květen. Na jednom z nich, jehož autorem je Australan Michael Leunig, přichází muž s židovskou hvězdou na kabátě do koncentračního tábora v Osvětimi branou, na níž je napsáno "Práce přináší svobodu". Na druhém obrázku je stejný muž s puškou přes rameno, mířící o 60 let později do vojenského tábora podobnou branou s nápisem "Válka přináší mír".
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovaně popírá fakt holocaustu a tvrdí, že Izrael by měl být vymazán z mapy světa.
Vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana včera v saúdskoarabské Džiddě muslimy ujišťoval, že unie nedopustí, aby se opakovaly urážky islámu. Solana v Saúdské Arábii zahájil cestu po Blízkém východě, jíž chce zklidnit napětí, které v muslimském světě vyvolaly prorokovy karikatury.
Diskuse o daném problému začala se zpožděním také v USA. Většina amerických deníků karikatury pouze popisuje, v televizních zprávách jsou kresby rozostřeny. Z větších novin je přetiskly pouze listy Philadelphia Inquirer a Austin American-Statesman, na obrazovce se mihly na stanici ABC a ukazuje je kabelová televize FOX News. Šéfredaktor neokonzervativního čtrnáctideníku Weekly Standard William Kristol upozornil v této souvislosti na skutečnost, že řada listů má v muslimských zemích své dopisovatele a nechce ohrozit jejich život. (rkl, da)