General Motors krátí dividendy i platy manažerů

Vysoce ztrátová americká automobilka General Motors včera rozhodla, že poprvé po třinácti letech sníží dividendy o polovinu, na dolar za akcii. Zároveň oznámila, že sníží platy a odměny členů vrcholového managementu.
Vedení GM tak ustoupilo tlaku akcionářů, vedených miliardářem Kirkem Kerkorianem, jejichž nespokojenost vzrostla poté, kdy za minulý rok tento největší světový výrobce vozů vykázal čistou ztrátu ve výši 8,55 miliardy dolarů.
Snížení platů a odměn začal minulý měsíc prosazovat Kerkorianův finanční poradce Jerome York, který se s platností od včerejška stává novým členem správní rady GM. York požadoval od vrcholových manažerů "sdílení oběti" s propouštěnými zaměstnanci.
Rick Wagoner, šéf GM, dostane o polovinu nižší plat než stanoví jeho manažerský kontrakt, ostatní členové nejvyššího managementu o třicet procent. Zároveň se všichni vzdávají odměn, a to už za rok 2005.
Platy a bonusy za minulý rok zatím nebyly zveřejněny, předloni dostal Wagoner roční plat 2,2 miliónu dolarů a odměnu 2,5 miliónu. Viceprezident Bob Lutz a bývalý hlavní finanční ředitel John Devine si v roce 2004 vydělali celkem po 2,9 miliónu dolarů.
Snížením dividend ušetří automobilka General Motors ročně přes 565 miliónů dolarů. "Kdyby k těmto změnám nedošlo, mělo by to velký negativní dopad na strukturu nákladů automobilky, a tím i na snížení její konkurenceschopnosti," řekl agentuře Bloomberg analytik Brian Reynolds. GM hrozí, že ztratí dosavadní prvenství na světovém automobilovém trhu ve prospěch japonské Toyoty, která vyrábí s nižšími náklady.
Šéf Wagoner včera rovněž oznámil, že chystá změny ve výši úhrad nákladů na zdravotní péči zaměstnanců, podrobnosti však neoznámil.