Tehdy začnou ve všech krajích fungovat centra celoživotního vzdělávání, která nabídnou své služby všem dospělým.
O plánu rozhodne tento týden sněmovna, která má schválit příslušný zákon. "Ve výborech s návrhem souhlasili poslanci všech stran," věří v úspěch jeden z autorů návrhu, ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV) Miroslav Procházka.

Proražená cesta
Od roku 2007 začne platit národní soustava kvalifikací, která popíše dovednosti potřebné k vykonávání určité profese. Například pro prodavače předpokládá, že umí zacházet s pokladnou, manipulovat se zbožím a poradit zákazníkům při nákupu různého zboží.
Kdo prokáže tyto kvalifikace, bude moci požádat o složení učňovské zkoušky na prodavače. "Proráží se tím dospělým cesta na školy," vysvětluje Procházka.
Zájemci o novou profesi se budou moci přímo obracet na krajská centra. Centra budou zaměstnávat poradce a ti ověří, co vlastně uchazeč ovládá. Pak mu mohou doporučit, aby se obrátil na některou školu zařazenou do sítě celoživotního vzdělávání a tam složil učňovskou zkoušku. Případně mu poradí, aby si na některé z odborných škol doplnil některé dovednosti ve večerních kursech.
Využít toho může například nevyučený mladík, který dva roky pracoval v hotelové kuchyni bez výučního listu. Potvrzení o své kvalifikaci pak může mít bez tříleté docházky na učiliště
Procházka upozorňuje, že krajská centra nebudou mít na celoživotní vzdělávání monopol. Například zkoušet občany z jednotlivých dovedností budou smět běžní podnikatelé, kteří dostanou licenci od ministerstva školství.

Ostravský pilot
Pilotní projekt Krajského centra celoživotního vzdělávání založily už před čtyřmi lety spolu s ostravskou Vysokou školou podnikání tamní odborné školy. "Důležité je, že občané mohou dostat informace přímo na školách například v Třinci nebo Bruntále a nemusí kvůli tomu jezdit do Ostravy," vysvětluje Martin Pobořil, který projekt dosud řídil. Centrum podle něho může kraji významně pomoci při větších investicích.
"Předpokládejme, že se postaví automobilka, která bude potřebovat dva nebo dva a půl tisíce lidí. Rychlejší uznávání kvalifikací může významně urychlit nábor potřebných pracovníků," připomíná Pobořil.
Podle ostravského experta musí systém vyřešit ještě dva zásadní problémy. Zatím neexistuje síť poradců, kteří by rozeznali profesní schopnosti občanů a doporučili další vzdělávací cestu.
Občany je také třeba motivovat, aby dál studovali, a především jim vysvětlit, kdo za ně další kvalifikaci zaplatí. Zatím některé školy rekvalifikují na zakázku pracovního úřadu, to ale nebude v budoucnosti stačit.
Ředitel Procházka tuto námitku připouští. Předpokládá však, že bude možné z evropských fondů platit vouchery, které by větší část studia dospělým uhradily.
V roce 2007 bude možné bez běžného studia získávat výuční list, později se otevře podobná nabídka na středních odborných školách a gymnáziích. "Bude to ale trvat nejméně další dva roky, než se připraví seznam kvalifikací, které je třeba zvládnout, aby bylo možné složit maturitu," upozorňuje Jana Bydžovská z NÚOV.

060207-03.gif ()