Evropa má strach z dravého Mittala

Již ne polský instalatér, ale Indie je novou hrozbou pro Evropu.
Tak to alespoň vypadalo minulý týden, když francouzští politici a firemní elity přeměnili pokus o nepřátelské převzetí firmy Arcelor společností Mittal Steel v obchodní střet civilizací.
Hrozba, že ikona evropského průmyslu bude převzata indickou firmou, okamžitě vyvolala vytvoření "aliance" politiků a vůdců obchodu, která je v EU k vidění zřídkakdy.
"Francouzský lid se zalekl globalizace," řekl Sebastian Montigny, šéf rozvoje obchodu pro Francii ve firmě Infosys, což je indická firma zabývající se outsourcingem.
"Nejdřív jsme mluvili o Evropském společenství, pak o instalatérovi z Polska. Pak přišla Čína. Teď se zjevuje Indie jako nová, velká ekonomika, se kterou musí Francie počítat," rozšiřuje Montigny výčet "hrozeb pro Francii".
Šéf Arceloru, Guy Dolle, vypustil déšť ohnivých komentářů proti Lakšmí Mittalovi, miliardáři narozenému v Indii. Použil výrazy jako "společnost Indů", "skupina podprůměrných obchodních aktivit", a naznačil, že Mittal Steel chce Arcelor zaplatit "opičími penězi", což v hovorové francouzštině značí zcela bezcenné. Evropský ocelárenský průmysl je jako "parfém", zatímco Mittal je jen "obyčejná kolínská", přidává Dolle.
Vládní úředníci vyjádřili své obavy trochu jiným způsobem. Francie, Lucembursko a Španělsko, kde má Arcelor své továrny, se spojily, aby ještě posílily strach z neslučitelného střetu obchodních kultur. Argumenty zněly povědomě: důvěryhodnému západu hrozí, že bude pošpiněn levným, nekvalitním východem.
Ale Lakšmí Mittal, předseda představenstva a šéf firmy Mittal Steel, není polský instalatér. Je obchodníkem, který přišel z vesnice, kde není elektřina a vybudoval největší ocelářskou společnost světa. Nyní je třetím nejbohatším mužem planety, hned za Billem Gatesem a Warrenem Buffetem.
Mittal reprezentuje pro Evropu výzvu, která je zcela nová: využívání indického trhu ne jako fondu levných talentů, ale jako odrazový můstek pro nové obchodní modely, které vedou k poražení či skoupení západních společností.
Pokud se na věc podíváme podrobněji, Mittal Steel není indickou společností. Lakšmí Mittal žije v Londýně a firma má formálně sídlo právě zde a v Nizozemí. Firma Mittal je ale spojena s novými, rozvíjejícími se trhy už kvůli svému obchodnímu modelu. Od začátku se zaměřovala na ocelárny v rozvojovém světě a provozovala je za velmi nízké náklady.
Evropská reakce odráží stupňující se ohrožení ze strany rostoucích ekonomik, jako je Čína a Indie, ke kterým se západ dosud obracel pouze kvůli levné pracovní síle. Nyní může nabídka Mittalu dát Indii, a rozvojovým ekonomikám obecně, novou vizáž nepodcenitelné a sofistikované hrozby.