Místo Průchy byl povolán Eliáš

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik musel sáhnout ke změně v nominaci pro olympijský hokejový turnaj. Lékařské vyšetření potvrdilo, že si zranění původně povolaného Petra Průchy vyžádá několikatýdenní léčbu, vedení reprezentace proto včera rozhodlo, že útočníka New York Rangers nahradí v Turíně Patrik Eliáš z New Jersey Devils.
Devětadvacetiletý Eliáš by zřejmě v nechyběl ani v původní nominaci, jenže útočníka na necelý rok vyřadila těžká žloutenka, kterou se nakazil během svého angažmá v Magnitogorsku. Na led naskočil až začátkem ledna, od té doby si v 15 zápasech připsal 17 bodů, za 5 gólů a 12 asistencí.
"Vrátil se rychle do skvělé formy, při rozhodování hrály roli i jeho skvělé výkony v reprezentaci na předloňském Světovém poháru," hodnotil Hadamczik.
Třebíčský rodák měl famózní návrat do NHL, ovšem v posledních pěti zápasech si připsal jediný bod. Jako by mu chyběly síly. Pořád dochází na pozorování k lékaři a sám připustil, že na nahuštěný olympijský program, kdy čeká reprezentaci během úvodních osmi dnů pět zápasů, by nemusel fyzicky stačit.
"Mně potvrdil, že je zdravý a připravený hrát," odmítl podobné úvahy Hadamzczik, který podle svých slov uvažoval také o Radku Dvořákovi, Aleši Kotalíkovi, Petru Sýkorovi a Václavu Varaďovi.
"Eliáš umí dát gól i nahrát, navíc má hodně zkušeností. Průcha zase lépe zvládá obranné úkoly," srovnal obě levá křídla kouč národního týmu.
Pro třiadvacetiletého Průchu přišlo zranění v nejhorší možný okamžik. V sezóně patří k nejlepším nováčkům NHL, nastřílel 25 gólů a s úspěšností střelby 26,3 procenta je dokonce nejlepší v celé lize. Týden před zahájením her se ale český hráč ve víkendovém utkání NHL s Philadelphií srazil u mantinelu s Turnerem Stevensonem a z ledu musel být odnesen na nosítkách. Lékařské vyšetření potvrdilo poranění vazů a nutnost zhruba čtyř- až šestitýdenní pauzy.
"Je to smutné. Uvažovali jsme o tom využít při přesilovkách jeho sehranost s Jágrem, s nímž nastupuje i v Rangers, ale nedá se nic dělat," litoval Průchovy neúčasti Hadamczik. O tom, do které formace zařadí Eliáše, nechtěl zatím hovořit. (HDO, čtk)

Související