Během posledních dvou let se dočkal profesor pražské Matematicko-fyzikální fakulty Ladislav Rob rozporných reakcí na svou práci. V roce 2004 umístil jako člen mezinárodního projektu HESS v Namibii čtyři speciální teleskopy, které zachycují kosmické záření gama.
Díky teleskopům, které navrhl pražský profesor a vyrobila turnovská firma Compas, získávají vědci informace o vzniku vesmíru.
V prosinci roku 2004 žádal Rob v týmu jaderných fyziků domovské fakulty peníze na podporu výzkumné práce do příštích pěti let. V soutěži s ostatními českými přírodními vědci však u komise na ministerstvu školství neuspěl.
"Domnívám se, že komise rozhodla víceméně nespravedlivě," říká děkan fakulty Zdeněk Němeček. Škola musela peníze pro jaderné fyziky složitě shánět v drobných projektech. Bylo to nutné, aby se splnily závazky, například v rámci evropského projektu CERN.
O dvanáct měsíců později bylo všechno jinak. Robův projekt HESS se dostal mezi pět finalistů Descartovy ceny, kterou uděluje Evropská unie nejlepším vědcům.

Spravedlivý součet
Robův případ byl ve vědeckých kruzích často citován jako příklad neefektivního systému rozdělování státní podpory na výzkum, kdy prosperují průměrné týmy na úkor těch nejlepších. Konečný důkaz nešťastné dotační strategie přinesl materiál, kterým letos v lednu hodnotila vládní rada pro výzkum práci státem podporovaných ústavů. Ukázalo se, že nejlepší je matematicko-fyzikální fakulta - přinejmenším podle počtu článků ve světových vědeckých časopisech.
Primát pražské školy mezi 954 českými vědeckými ústavy potvrzuje ředitel vládní rady Marek Blaška. "Účelem hodnocení nebylo vytvářet žebříčky. Chceme ale vědět, jak jsou využívány státní peníze," upozorňuje. Výzkum ukázal, že zhruba polovina projektů přinesla mizivé, anebo dokonce žádné výsledky. Čtvrtina ústavů podle něho ukázala svou kvalitu a zaslouží napříště vyšší dotace.
Podle citací následuje za matematicko-fyzikální fakultou Fyzikální ústav Akademie věd a pražská Přírodovědecká fakulta. Také přírodovědcům přinesla vládní zpráva zadostiučinění: ministerstvo školství před rokem odmítlo podpořit jejich dva výzkumné záměry.
"Snad i laikovi je nyní jasné, že rozdávat peníze na základě slibů v projektových návrzích a nehledět na dosavadní výsledky excelentních týmů, je plýtváním, které riskuje zánik toho nejlepšího, co ve vědě máme," říká děkan přírodovědecké fakulty Pavel Kovář.

Dotace pro cizinu
Děkani přírodovědecké i matematicko-fyzikální fakulty přesto zpochybňují způsob vládního hodnocení s tím, že dává příliš velkou váhu pracovištím, která přihlásí nějaké patenty. Podle takového kritéria jsou nejlepší pražská Vysoká škola chemicko-technologická spolu s technickými a zemědělskými fakultami různých univerzit.
Blaška souhlasí s tím, že hodnocení dává větší váhu patentům. Je to ale prý nutné, aby se česká věda začala víc zabývat aplikacemi. "Přes 99 procent výsledků našich vědců zůstává v základním výzkumu. Kvalitní výstupy využívají zahraniční společnosti, které tak vlastně dotujeme ze státní pokladny," upozorňuje ředitel.
Podle vicepremiéra Jiřího Havla, který má na starosti vědu, ukázaly výsledky ještě něco jiného: "Musíme se snažit, aby se výzkum a vývoj vyvíjel i mimo tradiční centra, tedy i v jiných regionech."
Naráží na skutečnost, že do první dvacítky nejlepších pracovišť se dostaly jen dvě, které nejsou z Prahy nebo z Brna.
Havel slíbil novelu zákona o podpoře výzkumu: "Věda se dočká dalšího zvýšení výdajů, proto je třeba, aby byl systém efektivnější."


Deset nejlepších

Zpráva vládní rady ukazuje, kolik článků ve světových časopisech (z databáze ISI) vědci publikovali v letech 2000 - 2004 (v závorce jsou v miliónech korun peníze, které měly ústavy na výzkum).
1. matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha - 2104 (1209)
2. Fyzikální ústav Akademie Věd, Praha - 1757 (2885)
3. Přírodovědecká fakulta UK, Praha - 1074 (1114)
4. Přírodovědecká Fakulta MU, Brno - 1027 (1047)
5. Ústav fyzikální chemie Akademie Věd, Praha - 732 (1019)
6. Ústav makromolekulární chemie Akademie věd, Praha - 639 (1515)
7. Ústav Mikrobiologie Akademie Věd, Praha - 574 (1674)
8. 1. Lékařská fakulta UK, Praha - 560 (1021)
9. Fakulta chemicko-technologická, Univerzita Pardubice - 559 (425)
10. Fyziologický ústav Akademie Věd, Praha - 527 (1252)

Zdroj: www.vyzkum.cz

teleskop.jpg
Teleskop v Namibii je namířen do středu Mléčné dráhy. Po Evropské unii to se zpožděním ocenila vláda.