Kdo chce žít v moderním prostoru, nemusí se omezovat jen na velká okna a moderní materiály. Jeho snahy nemusí končit ani tím, že má v obývacím pokoji vedle designově zajímavé lednice ještě domácí vinotéku. Všechny domácí elektrospotřebiče může ovládat jedním dálkovým ovládáním, zapínat topení nebo klimatizaci mobilním telefonem a také ušetřit za náklady na topení. A to ještě stále není všechno.

"Rodinný domek 5+1 vytápěný elektrokotlem protopí za sezónu průměrně 30 tisíc korun. S inteligentní elektroinstalací může ročně ušetřit minimálně 15 procent, tedy 4500 korun," říká Richard Kaloč, projektový manažer programu Xcomfort společnosti Moeller. Podle něj mají takovou instalaci již nyní stovky domácností v Česku.

Jednou z možností, které taková elektroinstalace nabízí, je totiž vytvoření různých tepelných zón v bytě. Ty si samozřejmě můžete vytvářet i ručně, pokud máte na topení termoregulační ventily. Řada lidí však z vrozené pohodlnosti či lenosti nebude několikrát denně obcházet všechny radiátory a nastavovat na nich nižší teplotu například při odchodu do práce. Právě inteligentní elektroinstalace ale umožňuje pohodlnou regulaci teplot z jednoho místa v domě, případně dálkovým ovládáním. Navíc se může teplota automaticky zvyšovat po příchodu osob.

Úspory, ale i pohodlí

Přímé finanční úspory ovšem nejsou jediným důvodem, proč si pořídit takzvanou inteligentní elektroinstalaci. Její majitelé získávají především více pohodlí. Z jednoho místa mohou zkontrolovat nejen zmíněné topení, ale i stav světel v domě, mohou si dálkově nastavovat světelné scenérie, zapínat hudbu, kontrolovat uzavření oken a tak dále.

"Můžete si například nastavit tři světelné scenérie v obývacím pokoji. Jednu pro běžný provoz, další pro sledování televize a další pro klidný večer s knížkou nebo partnerem a sklenkou vína," vysvětluje Richard Kaloč.

Podle něho se v inteligentních systémech může kombinovat několik ovládacích prvků: manuální prostřednictvím centrální řídící jednotky, manuální z dálkového ovladače, automatické prostřednictvím časových spínačů a automatické zajišťované pohybovými senzory. Manuální spínače na stěnách mohou mít, na rozdíl od těch běžných, několik funkcí.

Kolik zaplatíte

Provedení popisované elektroinstalace je přibližně o 20 procent dražší, než v případě běžných rozvodů. Tyto náklady však platí jen v případě, že se pro instalaci rozhodnete v průběhu stavby nebo před rozsáhlou rekonstrukcí.

Ovšem pohodlného ovládání domácnosti se nemusí vzdát ani ti, kteří si kvůli tomu nechtějí nechat doma přesekat elektrické rozvody. Mohou totiž použít rozvod bezdrátový. Samostatné spínače se v takovém případě jednoduše přilepí na stěny, případně se jen položí na příhodné kusy nábytku. Ovládací prvky (v hantýrce prodejců nazývané "aktory") je však potřeba instalovat i ke konkrétním spotřebičům: buď do jejich instalačních krabic, například u žaluzií, nebo krytů svítidel. Díky technologii předávání rádiových pokynů mezi jednotlivými komponenty systému nejsou překážkou bezdrátové instalace ani stěny pokojů.

Jisté úskalí v tomto případě ovšem bude představovat pro mnoho lidí cena: jeden bezdrátový spínač systému Xcomfort přijde na 1300 korun.

Domácí mediální centra

Pokud zatím nechcete vybavit bydliště inteligentní elektroinstalací, ale přesto si chcete užít pocitu, že téměř vše ovládáte z jednoho místa, zkuste domácí mediální centrum. Honosně znějícího názvu se nemusíte bát, jde totiž jen o trochu vylepšený počítač. Zejména pro laika není velký rozdíl mezi takzvaným barebonovým počítačem a domácím mediálním centrem. Obě provedení mají jediný cíl.

Záměrem tvůrců těchto přístrojů je sloučit do jednoho televizor, hi-fi, přehrávač DVD a CD a samozřejmě také počítač s přístupem na internet i herní zařízení. Základním rysem barebonového počítače i domácího mediálního centra je vzhled odlišný od klasického počítače. Výrobci pochopili, že standardní nevzhlednou krabici PC jen těžko prosadí do vkusně zařízených obývacích pokojů. A protože právě tam je chtějí dostat, změnili jejich vzhled.

Kdo tak například uvidí sestavu Xplay firmy AT Computers (na platformě Windows Media Center od Microsoftu), vůbec jej nenapadne, že má před sebou počítač. Tahle novinka se na českém trhu objevila teprve v listopadu loňského roku. Kombinuje funkci všech výše popsaných zařízení, nevypadá jako počítač a včetně software přijde na 35 tisíc korun s DPH. Nahrávání televizních pořadů se na něm dá nastavit až na 14 dnů dopředu s tím, že přístroj rozezná seriály i reprízy pořadů, které nebude je zaznamenávat. Prohlížení fotografií nebo práci s internetem na velké televizní obrazovce zpříjemňuje nejen klasické dálkové ovládání, ale především bezdrátová klávesnice.

Taková centra je možné rozvést po celém bytě, a tak opět není problém z jednoho místa spouštět různou hudbu v různých místnostech. Odpadnou také potíže s tím, že na jediném domácím počítači ve stejnou dobu jeden člen domácnosti potřebuje pracovat, zatímco druhý by chtěl hrát počítačovou hru.

Bezpečnost systémů

Pokud se rozhodnete pro kterýkoli z uvedených systémů, pamatujte na instalaci přepěťové ochrany, případně záložního zdroje (UPS). V opačném případě může dojít k poškození součástí, případně u mediálního centra ke ztrátě dat.

Inteligentní elektroinstalace i mediální centrum v žádném případě nejsou nezbytnou součástí vybavení domácnosti. Na druhou stranu představují možný trend. Výrobci sázejí na přirozenou lidskou pohodlnost i na to, že se lidé navzájem rádi předvádějí. Kombinují tak praktické se zbytným. Výsledkem jsou však jistě zajímavé možnosti bytového vybavení.
[*]

Digitální byt si můžete prohlédnout
Pokud chcete vidět jak to vypadá v digitálním bytě, můžete jej navštívit. Do konce února je přístupný v Bartoškově ulici 26 v Praze 4. Návštěvu si musíte předem dohodnout na internetové adrese www.superbyt.cz.

060131-HX-02-1.jpg
Multimediální domácí centrum integruje funkce televize, přehrávače, rádia, ale také počítače včetně přístupu na internet.
Foto: colin

060131-HX-02-3.jpg
Dálkové ovládání k elektronickému bytu.

060131-HX-02-2.jpg
Ovládací panel elektronického bytu.

060131-HX-03-1.jpg
Ovládač domácího mediálního centra umožňuje jedním tlačítkem aktivovat počítač.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru