Lidé, kteří budou své příjmy přiznávat sami, nebudou moci použít formuláře, které jim zbyly z loňska. Bylo totiž nutné přidat nové kolonky, například kvůli společnému zdanění manželů či zvýhodnění na dítě. Pro letošní rok je tak správný formulář typu 12. Ten je nyní k dispozici na finančních úřadech i na internetových stránkách.
Oproti loňsku odpadne poplatníkům váhání, zda sáhnout po typu A nebo B. Formulář je jen jeden. I jeho struktura je trochu jiná: zatímco vloni byla základní část čtyřstránková a poplatník si vybral přílohu, kterou potřeboval, letos už jsou nejčastěji používané přílohy součástí formuláře. Základní část daňového přiznání obsahuje výpočet základu daně z příjmů ze závislé činnosti a přílohu číslo jedna, kde se přiznávají příjmy z podnikání. Celkem tak má základní formulář šest stran. Další přílohy, například pro příjmy z pronájmu či pro společné zdanění, si pak poplatník přidá dle potřeby.
Na nové formuláře si nebudou muset zvykat jen lidé, kteří si budou sami podávat daňové přiznání.
Jiné tiskopisy budou používat i účetní ve firmách, které zpracovávají mzdy zaměstnanců. Podobně jako u daňových přiznání bylo nutné, především kvůli změnám v zákoně, příslušné formuláře trochu pozměnit. Pozor je třeba dát u potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, které budou firmy vystavovat.
V případě, že pracovníkům všechny příjmy z roku 2005 firma vyplatila do konce ledna, je možné použít vzor 12 i 13. Pokud poplatníci dostali peníze později, je třeba sáhnout po vzoru 13. Nový tiskopis, vzor 14, bude platit pro rok 2006 a poplatníci jej najdou na webu Ministerstva financí koncem ledna.
Nové jsou i tiskopisy takzvaného Prohlášení, které zaměstnanci podepisují, aby jim firma mohla již v zálohách snižovat odvody o nově zavedené slevy.
Také firmy, které budou přiznávat své zisky, mají pro rok 2005 nový typ formuláře daňového přiznání. Použít musí vzor číslo 15. Přibyla zde například nová kolonka pro odpočet nákladů na výzkum a vývoj. Formulář pamatuje i na uplatnění slevy na dani při pořízení registračních pokladen.
Vyplňování tiskopisů poplatníkům usnadní podrobný návod, který si mohou vyzvednout buď společně s formulářem daňového přiznání na příslušném finančním úřadě, nebo na webových stránkách ministerstva www.mfcr.cz či daňové správy http://cds.mfcr.cz.


Nové formuláře

Pro fyzické osoby
Pro rok 2005 je správný formulář typu 25 5405, vzor č. 12.
Oproti loňsku ve formuláři přibyly nové kolonky (například kvůli daňovému zvýhodnění na dítě) a přílohy (pro společné zdanění).
Základní část formuláře má nově šest stran. Zahrnuje výpočet základu pro daň z příjmů ze závislé činnosti a přílohu číslo jedna pro příjmy z podnikání.
Další přílohy si poplatník musí zvolit podle potřeby.

Pro firmy
Kvůli zavedení daňového zvýhodnění bylo třeba pozměnit formuláře Vyúčtování k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
Mění se přiznání k dani z příjmů právnických osob. Odráží zavedení odčitatelné položky na výzkum a vývoj a slevu na dani na registrační pokladny. Správný formulář je vzor č. 15.
Zdroj: MF ČR
Související