Konec ledna se blíží a s ním i termín pro podání přiznání k silniční dani a vyrovnání se s finančním úřadem za rok 2005.
Silniční daň musí platit podnikatelé, kteří používají při své činnosti auto. Každý podnikatel, který si chce do nákladů zahrnovat benzín či další cestovní výdaje, se tak musí s formulářem silniční daně seznámit. Za každý měsíc, kdy služební jízdu uskutečnil, musí státu zaplatit.
A nejedná se jen o vozy, které podnikatel "napsal" na firmu. Daň se musí zaplatit i za automobily, které vlastní jako soukromá osoba, pokud je použije k pracovní cestě.
Zdanit se musí dokonce i automobil zaměstnance, pokud s ním vyjede na služební cestu. Platí však, že daň se za jedno auto platí pouze jednou, takže pokud například manželka vyjede na služební cestu autem manžela - podnikatele, který už silniční daň platí, nemusí se daň znovu odvádět.
Samo vyplnění daňového přiznání je poměrně jednoduché. Usnadňují to i podrobné pokyny k vyplnění. V čem se však může udělat chyba, je správné určení sazby daně, případně její snížení, splňuje-li vozidlo dané emisní limity.
Pokud jde o změny, podobně jako ostatní daňové zákony ani daň silniční nezůstala stranou. Daňové přiznání oproti dřívějšku například nemusí podávat majitelé kamiónů, kteří s nimi nepodnikají. Nesmí je ale půjčovat jiným.
Vloni se zákon o silniční dani dočkal "jen" jedné novely, avšak poměrně významné. Ve znění účinném do konce letošního roku se snižovala sazba daně o šedesát procent u návěsů a nákladních vozidel plnících emisní limity Euro 2. Novela zvýhodnění prodlužuje až do konce roku 2007, využít bude možné však jen čtyřicetiprocentního snížení sazby daně.
Podobně u nákladních automobilů plnících emisní limity Euro 3 je možné použít do konce roku 2006 snížení sazby daně o šedesát šest procent. Novela prodloužila zvýhodnění rovněž ještě o rok, avšak daň se sníží jen o 48 procent.
Nové snížení sazeb novela zavádí až pro letošní rok. Podnikatelé tedy budou platit silniční daň novým způsobem už například 18. dubna, kdy bude splatná záloha na první čtvrtletí.
Související