Ani téměř dvojnásobný zisk a tržby vyšší o 39 procent ve čtvrtém čtvrtletí nestačily na to, aby analytici pochválili internetový vyhledávač Yahoo! Od firmy, která se chce přiblížit Googlu, čekali víc - a stejného názoru jsou investoři. Akcie firmy se po zveřejnění výsledků propadly o 13 procent.
"Všichni doufali, že Yahoo! bude víc jako Google, ovšem tohle čtvrtletí se Googlu vůbec nepodobá. Google vždycky jasně překoná očekávání. Yahoo! z tohoto pohledu trochu ustrnulo," řekl pro list The Washington Post Sasa Zorovic z firmy Oppenheimer & Co.
Yahoo! poskočil zisk v posledním čtvrtletí loňského roku o 83 procent na 683 miliónů dolarů. Očekávání analytiků Yahoo! přitom nesplnil jen o jediný cent na akcii - místo 47 firma vydělala 46 centů na akcii. Tržby ovšem také zklamaly - vzrostly o 39 procent na 1,5 miliardy dolarů, což je nejpomalejší růst za poslední tři roky, napsala agentura Bloomberg. Jednou z příčin poklesu zisku byla potřeba expandovat a konkurovat stále se rozpínajícímu Googlu. Firma Yahoo! masívně investovala, a to zejména do rozvoje služeb pro mobilní telefony a televize. V tomto trendu chce pokračovat i letos, což potvrzuje i kontrakt s koncernem Nokia - brzy budou mít američtí uživatelé Nokií na svých mobilech přednastavený přístup k internetovým službám Yahoo!
Ovšem podobný kontrakt dohodl i Google s Motorolou. A také překvapil na své poměry nezvykle drahou akvizici - až za 1,24 miliardy dolarů chce převzít firmu dMarc Broadcasting, a tím proniknout do světa digitální reklamy v rádiích. Kombinace prodejů reklamy na internetu a v jiných médiích nabízí zákazníkům komplexní služby a Googlu větší zisk. Loni navíc Yahoo! ztratil část podílu na trhu s internetovými vyhledávači - z 27 procent spadl podíl Yahoo! na 19, kdežto Google se vyhoupl ze 47 na 60 procent.
Rozčarování trhů však včera způsobili i další technologičtí obři, a to Intel a IBM. Intel zaostal s růstem tržeb o pouhých 6,3 procenta za čtvrtletí na 10,2 miliardy dolarů. Zisk stoupl o 16 procent na 2,45 miliardy. Propad nastal především v poptávce po počítačových čipech a Intel nezachránily ani vánoční svátky. Intel neskrývá pesimismus - tržby letos v prvním čtvrtletí budou ještě nižší, než předpovídají nejnižší odhady analytiků. Příčinou jsou zejména rychle klesající ceny čipů a tvrdá cenová politika konkurence. Výhledy Intelu jako jedničky na trhu jsou ovšem vždy předzvěstí vývoje v celé branži. A tržby zklamaly i u IBM. Prodeje totiž spadly o 12 procent na 24,4 miliardy dolarů, ačkoli zisk se vyhoupl o 13 procent na rekordních 3,19 miliardy dolarů.
I když jde teprve o první vlaštovky z výsledků technologických firem, slabé výkony poslaly rychle dolů akcie celého sektoru. Investoři i analytici se obávají, že technologický trh letos zpomalí.

060119_18.gif
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru