Čech je nejlepším brankářem světa i podle odborníků

Brankář Petr Čech se dočkal dalšího významného individuálního ocenění. V anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího světového gólmana loňského roku ho hlasy odborníků vynesly na první místo před Brazilce Didu z AC Milán a loňského vítěze Gianluigi Buffona z Juventusu.
Výhra v anketě je dalším důkazem toho, že je Čech všeobecně považován za nejlepšího brankáře světa. Vedle historiků a statistiků vyjádřili nedávno stejný názor fanoušci, kteří ho v internetovém hlasování UEFA zařadili do ideální jedenáctky. Čech vyhrál i u novinářů, neboť v anketě Zlatý míč časopisu France Football skončil loni na 14. místě jako nejlepší mezi brankáři. Jen hlasování mezinárodní hráčské organizace FIFPro dalo na první místo Brazilce Didu.
Třiadvacetiletý Čech triumfoval jako první český brankář v historii ankety, která byla založena v roce 1987. Hlasují v ní fotbaloví experti z novin, rádií a televizí z 81 zemí, kteří posuzují výkony brankářů nejen na mezinárodní scéně, ale i v domácích soutěžích. Čecha dalo na první místo 40 hlasujících.
"Jsem velmi rád, že se mi podařilo získat toto ocenění. Anketa má tradici a navíc se mi podařilo zlepšit loňské druhé místo. Uzavírá se tak má dosud nejúspěšnější fotbalová sezóna v kariéře," prohlásil český brankář.
Čech má za sebou mimořádný rok, s národním týmem postoupil na mistrovství světa, s Chelsea slavil na jaře titul i zisk Ligového poháru a je rekordmanem anglické ligy v neprůstřelnosti. V aktuální sezóně Premier League udržel již dvanáctkrát čisté konto. Jeho velký konkurent Buffon doplatil na to, že skoro celý podzim promarodil. I proto vyhrál Čech letos anketu s velkým náskokem 84 bodů.
Vítězství bere Čech také jako závazek do budoucna a výzvu, aby se v roce, jehož vrcholem bude červnový šampionát v Německu, pokusil svou pozici obhájit. Trofej převezme v únoru na tradičním galavečeru v Německu. "Velmi mě těší, že mou práci a výsledky ocenili nejen odborníci, ale také fotbaloví fanoušci z celého světa na stránkách UEFA. Fotbal se hraje pro ně. Velmi si obou ocenění vážím," dodal Čech.
Nejblíže z bývalých reprezentačních brankářů má k Čechovi jeho nynější kouč v národním týmu Jan Stejskal, který ho vedl už ve Spartě. "U Petra bylo hodně důležité, že brzy začal chytat ligu, záhy hrál za Spartu řadu těžkých zápasů a k růstu sám nejvíce přispíval a stále přispívá svou pílí. V hlavě to má dobře srovnané a to mu hodně pomáhá v tom, že stále výkonnostně roste," vyzdvihl brankářského krále Stejskal.
"Petrovi hodně pomáhá hra Chelsea, ale když je potřeba, tak tým podrží, což ukázal i v reprezentaci. V tak mladém věku má navíc ještě nejlepší brankářská léta před sebou," hodnotil bývalý gólman Ivo Viktor. (čtk)


Brankáři podle IFFHS

1. Čech (ČR/Chelsea) 175
2. Dida (Braz./AC Milán) 91
3. Buffon (It./Juventus Turín) 78
4. Coupet (Fr./Ol. Lyon) 43
5. Kahn (Něm./B. Mnichov) 42
6. Casillas (Šp./Real Madrid) 41
7. Dudek (Pol./Liverpool) 34
8. Van der Sar (Niz./Man. United) 32
9. Ceni (Braz./Sao Paulo) 31
10. Abbondanzieri (Arg./B. Juniors) 26

Související