Daň z příjmů: opravují se chyby

Ta má především napravit chyby, které při rychlém schvalování zákona vznikly.

Odpočet úroků do 300 tisíc

Oproti loňskému roku už za letošek nebudou muset zaměstnanci, kteří čerpají hypotéku, podávat daňové přiznání, aby si mohli uplatnit odpočet úroků. Budou tak mít stejné výhody jako ti, kteří čerpají úvěr ze stavebního spoření.
Tyto úroky přitom pomohou snížit základ daně až o tři sta tisíc korun, tedy o stejnou částku jako vloni. Změnily se však podmínky, za kterých může mzdová účetní zúčtování provést: podle současného zákona může počítat maximálně s částkou 150 tisíc korun. Pokud by činily úroky z úvěru na bytové potřeby více, musel by pracovník podat daňové přiznání.
Tento nedostatek však má vyřešit novela zákona o daních z příjmů připojená k návrhu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Na původních tři sta tisíc by se tak měla navýšit i maximální výše úroků, se kterou může počítat i mzdová účetní. Se změnou již souhlasili poslanci, nyní předpis čeká posouzení senátory.
Úroky z úvěrů na bytové potřeby však nejsou jedinou nejasností, kterou se novela snaží napravit. Podstatně jasnější by mělo být i uplatňování společného zdanění manželů.
Novela umožňuje jednomu z manželů, který na zálohách v průběhu roku zaplatí více než dost za oba, současně s podáním daňového přiznání požádat o převedení přeplatku na druhého z páru. Podle novely musí finanční úřad tento převod provést ke stejnému dni, k jakému měl druhý z manželů svůj nedoplatek vyrovnat. Navíc (budou-li zákonodárci s touto verzí souhlasit) by měla změna platit už za loňský rok.
Vyřeší se tak poměrně administrativně náročná situace, kdy jeden z manželů sice může požádat o převedení svého přeplatku na úhradu daně na druhého z páru, to ovšem nějaký čas trvá. "Dlužícímu" manželovi pak za tuto dobu nabíhalo penále.
Ministerstvo financí nicméně přislíbilo, že je promine. Manželé tak nebudou muset o prominutí této sankce ani žádat a tudíž ani platit. Novela také upřesnuje otázku placení záloh. Ty manžel (manželka), který před společným zdaněním vlastní příjmy neměl, platit nemusí.

Na pokladnu jen jednou

Zrušit by se mělo omezení plateb daně v hotovosti přímo na pokladnách finančních úřadů. V současnosti totiž může člověk na finančním úřadě odevzdat najednou maximálně deset tisíc korun. Chtěl-li by v hotovosti zaplatit více, musel by přijít několikrát.
Bez omezení by však, pokud novela projde, mohli lidé na finančním úřadě platit v hotovosti jen do konce roku 2006. Pak budou, podobně jako je tomu již nyní u běžného platebního styku, hotovostní platby omezeny částkou půl miliónu korun.

Související