Burza cenných papírů v izraelském Tel Avivu, která loni vylétla přibližně o třetinu, se včera propadla na pětiměsíční minimum. Vylekala ji zpráva o těžké operaci premiéra Ariela Šarona stiženého už druhou mozkovou mrtvicí.
Šaron se přitom v čele své nové strany Kadima (Vpřed) chystal na parlamentní volby svolané na konec března. Finanční trhy podle agentury Reuters už předem počítaly s jeho poměrně snadným vítězstvím.
"Nikdo už nepočítá s tím, že se premiér vrátí do svého úřadu. Přitom jeho vítězství ve volbách se mělo za hotovou věc," komentoval pro agenturu Bloomberg Benjamin Sharvit ze společnosti Gaon Investment House.

Centrální banka uklidňuje
Ale nyní je všechno jinak. "To, že Ariel Šaron není schopen uprostřed volební kampaně vládnout, představuje pro izraelské hospodářství a finanční trhy nové riziko," obává se Serhan Cevik z investiční banky Morgan Stanley. Nizozemská skupina ING uvedla, že pro izraelský kapitálový trh nastal ten nejhorší možný scénář.
Hlavní index telavivské burzy TA-25 během včerejšího obchodování ztrácel až 6,2 procenta své hodnoty. Poté se vzpamatoval a uzavřel na 816,09 bodu, což je proti středě pokles o 3,9 procenta.
Izraelská měna oslabila o více než půldruhého procenta na 4,6470 šekelu za americký dolar, což byl největší pokles od 8. srpna 2005.
Uklidnit situaci se snažil guvernér centrální banky Stanley Fisher, který se sešel s ministrem financí a úřadujícím premiérem Ehudem Olmertem. "Trhy dosud fungovaly s ohledem na okolnosti dobře. Izraelské hospodářství je silné, což umožní udržet jeho stabilitu," prohlásil Fischer.

Investoři se zatím hrnuli
Izraelská měna za poslední dva roky vůči dolaru posílila přibližně o šest procent, zejména díky vydatnému přílivu zahraničních investic. Ten za loňský leden až listopad stoupl o dvě pětiny na 9,2 miliardy dolarů, z toho připadalo na dlouhodobý kapitál 5,3 miliardy dolarů, uvedla izraelská centrální banka.
Investory přilákala především privatizace, například prodej Bank Leumi, druhé největší v zemi, nebo Discount Bank. Vláda se zbavila také podílu v telekomunikačním operátorovi Bezeq.

Velmi dobré tempo růstu
Izraelský hrubý domácí produkt se podle předběžného statistického odhadu loni meziročně zvýšil o pozoruhodných 5,2 procenta, což je nejlepší ukazatel od roku 2000.
"Podmínky na prahu letošního roku, včetně nízkých úrokových sazeb, jsou dobré, a tak lze předpokládat, že ekonomika letos vzroste asi o 4,5 procenta," uvedla Bank Hapoalim.
Hospodářství podle ní pomůže jak vyšší spotřeba domácností, tak vydatnější příliv deviz z cestovního ruchu.
Velice významný bude také vývoz. Táhnou ho nejen výrobci telekomunikačního zařízení nebo softwaru, ale i další společnosti, jako jsou Teva Pharmaceutical Industries, největší světový výrobce generik, nebo chemické firmy Israel Chemicals a Makhteshim Agan Industries.
"Vývozce a jejich akcie by neměly vnitropolitické události příliš ovlivňovat," soudí Richard Gussow, analytik společnosti Excellence Nessuah Securities.

060106-25.gif ()