Co změní ekonomiku

Na pokles nezaměstnanosti by si ještě koncem roku v Berlíně vsadil málokdo. Třetí den po novém roce však přišla zpráva, že v prosinci byly podle sezónně očištěných čísel řady nezaměstnaných o 110 tisíc užší. Není jisté, zda pracovních míst bude skutečně dlouhodobě přibývat. Tato zpráva bude klíčová pro celou evropskou ekonomiku. Německo je pro většinu zemí - včetně Česka - klíčovým obchodním partnerem. Investorům a především vývozcům se už dařilo loni. Stále však nepřibývaly pracovní příležitosti, Němci proto pohlíželi do budoucna s obavami a báli se utrácet. Pokud se tento psychologický blok prolomí, pomůže to celému kontinentu k rychlejšímu růstu
Ropa, jejíž cena se loni vyšvihla až k šedesáti dolarům za barel, letos zřejmě nezlevní. Navíc hrozí možné šoky. Podle expertů Světové banky by výpadek kapacity ve výši jeden a půl až dvou miliónů barelu denně (zhruba dvojnásobek Indonéské produkce či polovina těžby Íránu), způsobený například válkou, sabotáží či nehodou, vedl k tomu, že by se okamžitě zvýšila cena ropy až na 120 dolarů za barel a pak by se ustálila na 80 dolarech. To by vedlo k inflaci a zbrždění hospodářského růstu. Drtivý by byl zejména dopad na chudší země, které by tím přišly až o čtyři procenta svého HDP. Ještě více než nyní by naopak vydělaly ropné společnosti jako ExxonMobil či státy od Perského zálivu, přes Rusko, Turkmenistán až po Venezuelu.
Amerika nemá problémy se zákaznickou depresí, ale s vysokými dluhy. Rozpočtový schodek je vyšší než většina evropských, navíc dováží zboží a služby ve stále vyšších hodnotách, než dokáže v cizině prodat. Dluhy oslabují dolar. To na jedné straně chrání evropské země včetně Česka od dopadů drahé ropy, která se obchoduje právě v dolarech. Posílení dolaru vůči euru by naopak pomohlo evropským vývozcům a oživilo ekonomiku. O síle dolaru rozhodne, zda se prezidentu Georgeovi Bushovi podaří omezit dluhy.