Stříbro vzroste o desítky procent

Komoditní trhy zaznamenaly v roce 2005 nebývalý a dlouho nepamatovaný boom. V pozadí tohoto vývoje je možno vedle dílčích příčin vysledovat dlouhodobý růstový trend komodit, který byl odstartován v roce 2002. Tento trend by mohl pokračovat i v několika dalších letech a ovlivnit ceny většiny komodit.

V čele byl zemní plyn

V čele růstových trhů byl v loňském roce zemní plyn v USA obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange. Jeho velkoobchodní cena se zvýšila o plných 142,54 procenta. V korunovém vyjádření to bylo dokonce o 161,66 procenta.
Druhou příčku zaujal cukr obchodovaný na burze New York Board of Trade, jenž posílil o 56,27 procenta v dolarovém vyjádření či o 68,59 procenta.
Třetí příčku s vzestupem 42,87 procenta (57,32 % v korunách) zaujal zmrazený pomerančový koncentrát obchodovaný na burze New York Board of Trade.
Ze sektoru energií byl nejsilnějším trhem topný olej obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange, jenž zdražil o 42,87 % (54,14 % v korunách), za ním následovala na šesté pozici s 36,13 % ropa a sedmičku obdržel benzín, který posílil o 34,92 procenta.
Mezi energie se na páté místo vklínila měď. Kontrakt obchodovaný na burze New York Mercantile Exchange vzrostl o 36,61 procenta. Podle International Copper Study.
Neméně zajímavými kovy bylo zlato - polepšilo si o 15 procent a stříbro - o 32,86 procenta. Káva se prakticky od začátku roku nezměnila, v dolarovém vyjádření oslabila o 1,7 procenta, v korunovém dokonce vzrostla o 6,05 procenta. Relativně klidným trhem, jenž od počátku roku v dolarovém vyjádření ztratil 5,7 procenta je kakao.

Tři příčiny růstu

Růstový trend, který bude ovlivňovat i vývoj v roce 2006, má tři hlavní příčiny.
Tou první je dvacetiletý pokles pokles komodit - od roku 1980 do roku 2000 - který způsobil zanedbávání produkce a zpracování komodit. Dlouhodobě nízké ceny donutily producenty ke snížení produkce.
Opětovné zvýšení bude trvat dlouhou dobu, tento jev je patrný na mnoha trzích. U ropy (nedostatek těžby), benzín a topný olej (nedostatek rafinérií), káva (zanedbané kávové stromky), zlato, stříbro, měď, platina (nedostatek těžby a zpracování).
Druhou příčinou je to, že světová poptávka po komoditách razantně roste.
Vyspělé ekonomiky - USA, Japonsko - jsou v silném hospodářském růstu, nové ekonomiky (emerging markets), jako je Čína, Indie, Brazílie, Rusko, ale i Česká republika, plně uchopily nové příležitosti globalizace a změny na politické úrovni a prožívají skutečný boom. To s sebou nese vysokou spotřebu energií, surovin i potravin. Poptávka po komoditách je velmi vysoká.
Tří hlavní příčinou je investiční poptávka. Po krachu akciových burz v roce 2000 až 2002 si investoři uvědomili, že akcie nemohou jít stále vzhůru, ale představují i značné riziko.
Část investic se přesouvá do komodit. Jednak za zajímavým výnosem (mnoho komodit roste o desítky procent ročně, finanční trhy rostou mnohem méně), jednak kvůli rozložení rizika (výnosy u komodit jsou nekorelované s výnosy na finančních trzích).
Obrovský rozsah finančního trhu ve srovnání s komoditním trhem způsobuje, že i nepatrný přesun prostředků z akcií nebo dluhopisů způsobuje obrovský růst cen komodit. Pro srovnání - světové akciové trhy mají tržní kapitalizaci asi 40 000 miliard USD (40 biliónů), v komoditních fondech je nyní cca 130 miliard amerických dolarů.

Favority jsou kovy a cukr

Kovy (drahé kovy - zlato, stříbro, platina, paládium; průmyslové kovy - měď, nikl, hliník, zinek, cín, olovo) jsou zřejmě nejzajímavější příležitostí roku 2006.
Poptávka převyšuje nabídku u většiny kovů a vytěžené zásoby se zmenšují. V řadě případů při projekci současného trendu nabídky a poptávky hrozí, že během několika let by mohly zásoby klesnout na kritickou úroveň (stříbro, měď).
Poptávka je jak spotřební (průmyslové a elektronické výrobky, šperky), tak i investiční. V posledních desetiletích již peníze nejsou vázány na drahé kovy a centrální banky tak mohou tisknout neomezené množství peněz.
Toho některé země využívají k podpoře ekonomiky a podpoře růstu cen - inflace je pro předlužené země v čele se Spojenými státy velmi výhodná. Toto si někteří investoři uvědomují a znovu zjišťují tisíce let starou pravdu, že jedinou jistotou je zlato, stříbro a další drahé kovy.
Vybraný zástupce s největší možností růstu je stříbro. V roce 2006 předpokládáme růst o několik desítek procent.
Zajímavou investicí jsou nyní také potraviny (cukr, káva, kakao, pomerančový džus). Světové demografické vlivy - růst populace a její bohatnutí zvyšují spotřebu těchto základních komodit.
Na rozdíl od obilnin a olejnin, kde se nabídka stačila přizpůsobit (geneticky modifikované plodiny = vyšší výnos a vyšší odolnost vůči nepříznivým vlivům), v případě cukru nebo kávy nabídka zaostává a ceny jsou silně vzhůru.
Nejzajímavější v tomto sektoru je jednoznačně cukr. Zde způsobují růst hlavně dva faktory: spotřeba cukru na výrobu motorového paliva a změna subvenční politiky Evropské unie.
Autoři pracují ve firmě Colosseum