Až na naprosté výjimky se od prvního ledna podle průzkumu Hospodářských novin mzdy v českých firmách nezvýšily o původně požadovaných sedm procent. Právě toto číslo ale ještě před pár týdny uváděly odbory jako svůj cíl pro růst příjmů na rok 2006.
"Budeme dál tlačit na zvýšení příjmů zaměstnanců během roku," nebere lednové mzdové údaje z podniků jako prohru šéf největší odborové centrály Milan Štěch. Ve hře jsou podle něj také třinácté platy, prémie nebo i snížení pracovní doby.
"Nedá se to říci obecně, některá společnost nebo její provoz si může dovolit přidat zaměstnancům i víc než deset procent. Jinde je těžké udržet se vůbec na loňské úrovni, ať už ve mzdách, nebo zaměstnanosti" komentuje situaci hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.
Například textilky udržují zaměstnanost už skoro šest let na úkor zmrazených platů. Další propouštějí dělnice nebo dokonce krachují. Ekonomové se proto obecně shodují na tom, že podnik a odbory se musejí shodnout podle konkrétní situace firmy.

Jihočeši si polepší
S tím souhlasí i odboráři, i když ti samozřejmě spíš tlačí na lepší ohodnocení pracovníků. "Když podnik skutečného odborníka nezaplatí, tak mu odejde - a odejde třeba i z regionu, kde jsou takoví lidé nutně potřeba," říká odborový předák Štěch.
Tak třeba zaměstnanci jihočeských podniků si letos vesměs polepší, ale jejich mzdový nárůst nebude nijak výrazný. Půjde zpravidla o pár stokorun, které prakticky jen pokryjí očekávanou inflaci a vyšší výdaje na domácnost. Hlavně na energie, teplo a bydlení. Třeba zemní plyn v kraji pro domácnosti od nového roku zdražil nejvíc z celé země - o 8,9 procenta. Elektřina pak o 9,5 procenta.
"V případě dobrých hospodářských výsledků může být až šest procent," říká šéf controllingu ČZ Strakonice Jan Pěnkava.
Strojaři mají navíc nejvyšší šance na růst platů. Na trhu práce jich je nedostatek a firmy je potřebují. Obecně ale platí, že Jihočeši pracující hlavně v lehkém průmyslu, službách a zemědělství si moc nepolepší. Dobrou zprávou ovšem je, že firmy většinou nepředpokládají žádné propouštění.

Nejnižší mzdy na Jesenicku
Dlouhodobě nejnižší platy mají lidé na Jesenicku v Olomouckém kraji. Průměrný plat dosahuje 14 700 korun. A to se nezmění ani letos. "Budeme zvyšovat platy až v průběhu roku podle hospodářských výsledků. Lidem se ale zvedne základ, protože se bude zvyšovat minimální mzda," uvedla Daniela Dittrichová, vedoucí účtárny firmy Fenix, výrobce topných systémů, který zaměstnává 70 lidí. Loni však firma zvýšila mzdy o pět až sedm procent.
"Snažíme se zvyšovat platy o víc než inflaci, lidem odtud se ale nechce pracovat. Loni jsme vyhlásili výběrové řízení na technicko-hospodářské pracovníky a ze 40 lidí nám hned třicet dalo najevo, že přišli jen pro razítko, které potřebují pro úřad práce. Vzali jsme pouze jediného člověka," míní Minář, ředitel výrobce omítek a izolací Stomixu.

Spokojení havíři
Zato platy v Moravskoslezském kraji letos porostou slušným tempem. Těžký průmysl, doly, hutě, energetické podniky avizují už počátkem roku dobrou poptávku. Ceny ocelářské produkce černého uhlí a koksu neklesají, společnosti očekávají tržby převyšující loňskou úroveň. Ve většině klíčových firem už mají uzavřeny kolektivní smlouvy.
Odbory dohodly nejenom klasické navýšení mezd v úrovni čtyř až šesti procent, ale i další sociální vymoženosti. K tomu ještě finanční příspěvky podle hospodářských výsledků. Už loni díky tomu dostali zaměstnanci OKD na Vánoce ještě speciální odměnu ve výši prakticky měsíčního průměrného platu. Z hlediska vývoje na trhu práce v regionu se očekává zásadní obrat k lepšímu v případě, že automobilka Hyundai potvrdí svůj zájem a začne stavět svou novou továrnu v Nošovicích na Frýdeckomístecku.
"Pak by konečně došlo k dlouho očekávanému impulsu pro rychlejší restrukturalizaci stále ještě převažujícího těžkého průmyslu," soudí hejtman Evžen Tošenovský. Přes vysokou nezaměstnanost - v kraji je kolem 95 tisíc lidí bez práce - mají některé firmy potíže se získáváním nových pracovníků. Scházejí strojaři, ale také například také technologové pro textilní průmysl.

Vývoj mezd ve vybraných českých společnostech