Nový zákon neřeší staré krachy

Nový konkursní zákon by měl pomoci i fyzickým osobám, podnikatelům. Osobní bankrot pro ně totiž nyní podle českého práva znamená, že se z něj nemohou dostat, pokud jejich majetky na urovnání dluhů nestačí.
Pak jakýkoliv jejich budoucí příjem bude trvale použit na umořování dluhů, které však mohou přitom neustále růst kvůli vysokým sankčním úrokům.
Tito občané-dlužníci by ale s novým zákonem získali naději na další začátek. S bankou by se mohli dohodnout, že během pěti let a za cenu snížení životní úrovně na minimum uhradí co největší část dluhu. Zbytek by pak byl umazán.
Chystaný zákon ale už nepomůže nejznámějšímu českému podnikateli v cestovním ruchu, Václavu Fischerovi. Na jeho soukromý majetek byl již prohlášen konkurs na konci loňského dubna. O více než měsíc dříve jej vyhlásil německý soud, a to na jeho žádost.
Fischer tak chtěl ochránit svůj majetek před exekucí, jejímž prostřednictvím se skupina firem ropného magnáta Karla Komárka pokoušela získat asi 400 miliónů korun, které jí údajně Fischer dlužil. V té době ještě Fischerovi patřilo asi 250 tisíc akcií cestovky a čtvrtina letecké firmy Fischer Air.
Komárek se s Fischerem přel o to, kdo má vlastně zaplatit 400 miliónů korun, a tím zahladit staré dluhy, které Fischerovy firmy přestaly splácet v létě 2003. Tehdy Komerční banka, České aerolinie a Česká správa letišť podaly na jeho majetek návrh na exekuci kvůli nesplácení dluhů. Exekuce skončily až poté, co Komárkova firma zahájila jednání s věřiteli a Fischerovy dluhy vykoupila. Jeho cestovní kancelář tak ovládla.
Už mnohaleté zkušenosti s bankroty má další význačný podnikatel - bývalý generální ředitel plzeňského strojírenského koncernu Škoda Lubomír Soudek. Loni v květnu zkrachovala jeho obchodní a poradenská firma Skywalker.
Na rozdíl od Fischera však nejde o jeho osobní konkurs, nýbrž o firmu s ručením omezeným, jež ručí svým základním kapitálem jednoho miliónu korun. Po firmě ale 25 věřitelů požaduje zhruba 60 miliónů korun.
Pokračuje tak dlouhá anabáze Soudkových podnikatelských neúspěchů. Kromě Škody skončily už v minulosti v konkursu i jeho dvě společnosti s podobným názvem - NERO a NERo, dále společnost Abram a naposled loni Skywalker.
Soudek, jenž Škodě šéfoval do roku 1999, byl o rok později obviněn z nezákonných finančních transakcí. Vrchní soud ho ale nakonec žalob zprostil.
K největším loňským konkursům patří lednový pád pražské realitní kanceláře Centa, druhé největší v Česku. Tu navrhl do konkursu sám její majitel Stanislav Kindl. Ten už předloni prohlásil, že mu pět bývalých členů jejího vedení zpronevěřilo celkem 26 miliónů korun.
V březnu zkrachovala Slévárna Zetor, dceřiná společnost Zetoru. Existenční problémy tak mělo na tři stovky jejích zaměstnanců. Dvouleté hledání strategického partnera mateřskou společností Zetor pro slévárnu bylo neúspěšné, a vedení tak slévárnu poslalo do konkursu.
V elektrotechnickém průmyslu se i loňský rok vybral oběť v ostré konkurenci mezi prodejci spotřební elektrotechniky. V dubnu zkrachovala brněnská společnost ProTec provozující v tuzemsku 40 prodejen Media Hall a dva velkoobchody. To ukazuje na to, že problémy už nemají jen malí prodejci, kteří nejsou schopni konkurovat hypermarketům či největším specialistům, jako jsou ElectroWorld či Datart, ale i ti velcí.


Kolik firem je celkem v konkursním řízení

Období Počet firem v konkursu
2002 7438
2003 8094
2004 7651
1.-11. měsíc 2005 7248

Zdroj: Český statistický úřad