Od Nového roku se jako již tradičně mění mnoho zákonů. A výjimkou nejsou ani pracovněprávní předpisy. Na co se tedy mohou podnikatelé "těšit"?
"Zvyšuje se maximální částka, kterou mohou úřady práce poskytnout zaměstnavateli na vyhrazení společensky účelného pracovního místa pro konkrétního uchazeče o zaměstnání," uvedla Kateřina Beránková z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Úřady práce budou moci poskytovat příspěvek až do výše skutečně vyplacených mezd a sociálního a zdravotního pojištění, přičemž financovat mzdu daného pracovníka budou až půl roku. V případě, že zaměstnavatel toto místo vyhradí pro pracovníka se zdravotním postižením, mladého člověka či absolventa, nebo naopak pracovníka staršího 50 let, to ale může být až na jeden rok.
Také nacházení pracovních sil by pro firmy mělo být jednodušší. Zpřísní se totiž podmínky pro dlouhodobě nezaměstnané. Ti, kteří budou v evidenci úřadu déle než jeden rok, budou muset přijmout krátkodobou práci, nebo budou pracovat alespoň na poloviční úvazek.
Nově také budou muset uchazeči o zaměstnání nahlašovat úřadu práce svůj nástup do zaměstnání, a to nejpozději v pracovní den, který předchází dni nástupu.
Zdaleka ne všechno však bude pro podnikatele výhodnější. Zákon totiž rozšiřuje možnosti úředníků udělit pokuty za "drobná" pochybení. Až 500 tisíc korun tak budou moci úřady práce uložit tomu, kdo například zapomene něco oznámit nebo pokud nevede řádnou evidenci podle zákona o zaměstnanosti.
Je také třeba mít na paměti, že se od ledna zvyšuje minimální mzda, a to o 5,4 procenta. Měsíčně tak budou muset lidé, kteří za minimální mzdu pracují, dostávat místo nynějších 7185 korun 7570 korun.
Spolu se zvýšením minimální mzdy vzrostou i minimální mzdové tarify, tedy jakási "nejnižší možná mzda" odstupňovaná podle náročnosti práce. Minimální mzdové tarify musí podnikatelé respektovat v případě, že u nich nepůsobí odbory a nejsou zde kolektivní smlouvy, které by příjmové podmínky pracovníků upravily.
Minimální mzda a s ní i minimální mzdové tarify se v roce 2006 zvýší hned dvakrát. K dalšímu navýšení, o 5,1 procenta, dojde 1. července.
Zaměstnanci tak budou muset dostávat v druhé polovině roku alespoň 7955 korun měsíčně.

Novinky v zákoně o zaměstnanosti (a souvisejících předpisech)


Příspěvek na vytvoření společensky účelného místa
Zvyšuje se maximální částka, kterou podnikatel může získat od úřadu práce, když vyhradí pracovní místo pro konkrétního uchazeče o zaměstnání. Zaměstnavatelé budou dostávat peníze na mzdy a pojistné až šest měsíců. Půjde-li o zdravotně postižené osoby, absolventy či osoby starší padesáti let, je možné příspěvek poskytovat po celý rok.
Nové pokuty
Až pět set tisíc korun budou moci firmy dostat za neplnění oznamovacích povinností nebo nevedení evidencí stanovených v zákoně.
Přísnější podmínky pro nezaměstnané
Nezaměstnaní déle než jeden rok budou muset přijmout práci sjednanou na dobu kratší než tři měsíce, nebo takovou, kterou budou vykonávat na poloviční pracovní úvazek.
Zdroj: MPSV