Pražská burza končí další rok ve znamení závratného růstu - index PX-D, který zahrnuje devět nejvíce obchodovaných akcií, stoupl do Vánoc o 42 procenta.
Nejvíc mohl vydělat ten, kdo na začátku roku nakoupil akcie Unipetrolu. Petrochemická firma zhodnotila o závratných 136,2 procenta. Podle Petra Bártka ze společnosti Cyrrus společnost "doháněla" ostatní evropské firmy z oboru, jejichž akcie v reakci na ceny ropy rostly už dříve.
Investice do Unipetrolu ale vyžadovala pevné nervy. Ještě v polovině února stála jedna akcie 130 korun. O měsíc později, 11. března, už byl kurs na necelých 212 korunách, podpořen dobrými hospodářskými výsledky společnosti. Pak ale během pouhých pěti obchodních dní akcie ztratila bezmála polovinu svojí ceny.
Investoři se ale uklidnili a v září už byl Unipetrol dokonce nad 250 korunami za akcii. Koncem roku stagnuje nad 230 korunami.
Druhou hvězdou pražské burzy byl letos elektrárenský kolos ČEZ. S růstem cen elektřiny stoupají firmě zisky, a tím i cena akcií. Kurs ČEZ tak jen letos stoupl v ceně o 108,7 procenta.
O ČEZ se zajímají zahraniční investoři a jejich poptávka táhne akcie do stále nových výšin. Minulý týden končily na 726 korunách, tedy ceně, která by se ještě před rokem zdála nesmyslná.
S cennými papíry ČEZ se ale letos udělat i špatný obchod, i když ziskový. Alan Svoboda, člen představenstva firmy, v dubnu nakoupil akcie těsně předtím, než podnik zveřejnil velmi dobré hospodářské výsledky. V říjnu jej za to začala vyšetřovat Komise pro cenné papíry.
Třetím burzovním esem letos byla farmaceutická společnost Zentiva. Růst tržeb a vyhlídky na expanzi ve střední a východní Evropě vyhnaly kurs výše o 45,6 procenta.
Právě tento růst využil jeden z vlastníků firmy k inkasování zisku ze svojí investice. Fondy Warburg Pincus podíl v Zentivě postupně odprodávají. Nakupovaly naopak firmy ze skupiny PPF v čele s Českou pojišťovnou. Petr Kellner, vlastník PPF, věří, že se mu investice vyplatí.
Za Zentivou následuje realitní společnost Orco. Od 1. února, kdy se její akcie začaly v Praze obchodovat, zhodnotila o 38,7 procenta. Prakticky stejně si polepšily i akcie Českého Telecomu.
Mediální společnost CME za půl roku od vstupu na pražskou burzu přidala 17 procent. Bankovním titulům se dařilo už méně. Vůbec nejméně, o 2,3 procenta, letos zhodnotil Philip Morris.

Akcie, které letos vzrostly nejvíce

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru