Exdiplomat odjel na ostrovy a od té doby prchá

Praha, 27. 12. 2005
Je to rok, co se bývalý diplomat Alexandr Vetengl stal členem humanitární mise a odcestoval na záplavami zničenou Srí Lanku. Už tenkrát pár lidí tušilo, že jeho cesta má i jiný cíl. Po dvanácti měsících je to jisté - Vetengl se odjel na ostrovy schovat. Před rodinou, obchodními partnery a dluhy.
"Je po něm stále vyhlášeno celostátní pátrání. Chtěli jsme zahájit trestní stíhání jako proti uprchlému a vydat mezinárodní zatykač. Státní zástupce to ale nedoporučil," popisuje současný stav Vetenglovy kauzy mluvčí pražské policie Eva Brožová.
Alexandr Vetengl na přelomu osmdesátých a devadesátých let působil na Srí Lance jako český ambasador. Odjel tam znovu po cunami, libereckým záchranářům z nevládní organizace Hand for Help měl pomoci při jednání se srílanským úřady.
Jenže dobrovolníkům zatajil, že má v Česku potíže se zákonem.

Vetenglovy paragrafy

Poprvé byl Alexandr Vetengl odsouzen za trestný čin v roce 2003, a to za zanedbávání povinné výživy. Za totéž si další podmíněný trest vyslechl o rok později. V rozsudcích stálo, že na své čtyři děti ze dvou manželství soustavně neplatí alimenty. Celková částka, kterou na výživném dlužil, se vyšplhala bezmála ke čtyřem stům tisícům korun.
Další Vetenglovy problémy se zákonem mají však mnohem závažnější ráz.
Když se totiž v dubnu 2003 ve všech celostátních denících objevila žádost pražské policie o pomoc při pátrání, šlo o to, že si Vetengl vypůjčil tři milióny korun a věřitelům namluvil, že za ně postaví na Srí Lance továrnu. Jakmile ale přišel čas účtování, začal se jim vyhýbat. Peníze jim nevrátil a na ostrovech o Vetenglově podniku nikdo nic nevěděl. Je podezřelý z podvodu, psalo se tehdy v tisku.
Když pak oklamaní věřitelé viděli Vetengla v televizním zpravodajství, jak jejich dlužník odlétá na Srí Lanku, měli jasno. "Chce utéct. Aby na něj nemohly české úřady," řekl tehdy jeden z věřitelů.
Následující události nabraly dramatický spád. Redaktoři HN se tehdy dotázali vedení společnosti Hand for help, zda zná Vetenglovu minulost, a nevládní organizace s bývalým diplomatem okamžitě ukončila spolupráci. A zamluvila mu letenku na nejbližší let zpátky do Prahy. Nicméně Vetengl do zpátečního letadla nenasedl. Z tábora záchranářů zmizel. A s sebou si vzal satelitní telefon.

Odrazení sponzoři

Šéf mise Jaromír Dolanský tenkrát neskrýval naštvání. Dnes už o kauze Vetengl hovoří se zjevným sebezapřením. Obává se, aby jedna nepříjemná epizoda opět nevrhla špatné světlo na celou práci společnosti. Když totiž vyšlo najevo, kdo je v týmu dobrovolníků, sponzoři, na nichž je organizace závislá, přestali posílat peníze.
"Jestli to bylo ale jen kvůli němu, dokážu těžko zhodnotit. Každopádně ale poškodil naše dobré jméno," hodnotí Dolanský po roce kauzu Vetengl. Ani dnes ovšem neví, jak by mohl podobným komplikacím předejít. "Z každé chyby by se měl člověk poučit, jenomže v tomto případě to jde stěží. On tehdy podepsal čestné prohlášení, že je bezúhonný. My nejsme policie, abychom si to mohli ověřit," dodává šéf záchranářům.
Satelitní telefon Vetengl vrátil před několika měsíci. Na Srí Lance jej dobrovolníkům Hands for Help přinesl prostředník. Od té chvíle o exdiplomatovi dobrovolníci, věřitelé ani policisté neslyšeli. "Potvrdilo se naše tušení. Chtěl se vyhnout spravedlnosti," konstatuje jedna z osob, jimž Vetengl dluží.