Burza v Tokiu nevěří počítačům

Stroje musí ustoupit lidem. A to dokonce v Japonsku, zemi, která každoročně přichází s mnoha "zlepšováky", jež nahrazují lidskou práci. Burza v Tokiu (TSE) se včera rozhodla ponechat kontrolu nad obchody v rukou zaměstnanců z "masa a krve". Počítačům přestala důvěřovat. Japonci se tak snaží předejít chybám v obchodním systému, které způsobily miliónové škody firmě Mizuho Securities a stály hlavu šéfa burzy Takua Curušimiho.
"Tři úředníci, kteří monitorují obchody s nově zapsanými akciemi, budou v případě, že zpozorují nějaké nezvyklosti, schopni přerušit obchodování," uvedl včera mluvčí burzy Micuo Miva.

Nový systém se zatím hledá

Nepříjemnost, která burzu ke změnám donutila, vznikla kvůli chybě elektronického systému od firmy Fujitsu.
Makléř banky Mizuho Securities měl 8. prosince prodat jednu akcii společnosti J-Com za 610 tisíc jenů. Nabídl ale 610 tisíc akcií po jednom jenu. Banka se opakovaně snažila pokyn zrušit, ale obchodní systém jí to neumožnil, protože zpracovával nákupní objednávky.
Banka tak "stihla prodat" 96 tisíc akcií, které ve skutečnosti ani neexistovaly. Až poté burza zastavila obchodování. Firma J-Com totiž uvedla na trh jen 2800 akcií. S investory, kteří fiktivní akcie koupili, se banka musela vyrovnat.
Pokud by nastala podobná situace teď, mohou jí příslušní úředníci včas zachytit a zastavit obchodování. Ani oni ale nejsou neomylní.
"Počítačový program, který by automaticky vyřazoval nesmyslné a nemožné příkazy, jako byl ten u J-Comu, zatím nemáme k dispozici," říká mluvčí. "Do budoucna hledáme systém, který by to dokázal. Pokud ale teď udělá broker podobnou chybu, burza mu obchod povolí," dodává Miva.
Pravomoc zastavit obchodování se může podle zpráv z burzy rozšířit i na jiné typy obchodů než s nově upsanými akciemi.
"Zodpovědnost za správné zadání obchodních pokynů však zůstává na bedrech brokerů. Naši úředníci tu jsou jenom pro jistotu," upozorňuje obchodníky Miva.

Nišimuro chystá změny

Někteří odborníci ale nejsou spokojení ani s tímto krokem. "Burza není dostatečně ostražitá a postrádá flexibilitu," říká Joji Takeda z asijské divize RBC Investment Management. "Pokud se vyskytne jakýkoli problém, musí existovat někdo, kdo učiní jasné rozhodnutí. Obchody s akciemi J-Comu měly být zastaveny," kritizuje burzu Takeda.
Slabiny TSE si přiznává i její dosavadní dočasný šéf Taizo Nišimuro. Ten včera pro agenturu Bloomberg uvedl, že pokud burza neinovuje svůj obchodní systém, riskuje, že nebude schopna konkurovat ostatním světovým trhům.
"Naší prioritou je lepší počítačový systém a obnova důvěry investorů," prohlásil Nišimuro ve středu na tiskové konferenci v Tokiu. Nišimuro nevidí chybu jen v počítačovém systému. Podle něj byl problém i ve špatné komunikaci mezi zaměstnanci. "Chci tady mnoho věcí změnit," říká dočasný šéf.
Už během příštího týdne by se Nišimuro měl sejít se zaměstnanci, aby s nimi nutné změny prodiskutoval osobně. Na zavedení nové organizační struktury si dává šest měsíců. Pak by, podle svých slov, předal pozici někomu jinému.
Mizuho Securities, kterou stál špatně uzavřený obchod 345 miliónů dolarů, dostala včera od finančního regulátora příkaz zesílit vnitřní kontrolu a zvýšit kvalifikaci svých brokerů. "Taková chyba, jaká se stala, se už nikdy nesmí opakovat," pohrozila bance Mizuho Financial Service Agency, která má na starosti dohled nad finančními trhy. Zároveň chce po bankovním ústavu, aby označil viníky, kteří jsou za špatně uzavřený obchod zodpovědní.

Související