Spor o Kubu pokračuje

Ten souboj si přál samotný Fidel Castro, američtí politici jej ale zakázali. Kubánští baseballisté se kvůli platnému ekonomickému embargu nemohou zúčastnit březnového World Baseball Classic, turnaje na způsob světového šampionátu, v němž budou hrát elitní hráči zámořské Major League Baseball (MLB). Problémem není nízká kvalita Kubánců, nýbrž skutečnost, že se většina zápasů bude hrát v USA.
Předpokládaný souboj obou baseballových velmocí měl být jedním z vrcholů turnaje. Kuba v posledních dvaceti letech posbírala významná vítězství také proto, že Spojené státy dosud nereprezentovali špičkoví hráči z MLB. Březnový šampionát měl podat objektivnější měřítko, kdo je lepší.
Castro výzvu přijal, ponechal ale v platnosti vyhlášku, zakazující reprezentaci všem emigrantům a americkým Kubáncům, čímž zavřel dveře do týmu všem kubánským hvězdám MLB. To vedlo Bushovu administrativu, aby Kubě start zakázala.
Proti rozhodnutí vystoupil vedle činovníků MLB i šéf amerického olympijského výboru Peter Ueberroth. Ten se obává, že podobná rozhodnutí mohou poškodit americká města, kandidující na pořádání her. Hostitelé olympiád totiž musí zaručit právo účasti všem zemím bez rozdílu.
Zatímco MLB jedná s úřady o eventuálním odvolání zákazu, kubánští hráči působící ve Spojených státech se pokoušejí zformovat vlastní tým, který by na březnovém turnaji mohl hrát za Kubu. (cap)

Související