Věřitelé Private Investors budou žalovat prostředníka

Věřitelé zkrachovalého obchodníka s cennými papíry Private Investors (PI) připravují žalobu na makléřskou firmu A.B. Watley, bývalého obchodního partnera ve Spojených státech. O právním postupu přes amerického advokáta informuje na webových stránkách Garanční fond obchodníků s cennými papíry.
"V minulých dnech jsme byli informováni naším americkým advokátem, že v nejbližších dnech podá žalobu na společnost A.B. Watley ve věci PI," uvedl fond. Do první skupiny žalujících má patřit několik velkých věřitelů, jejichž nároky mají podle práva státu New York a místních zvyklostí největší naději na úspěch.
Soud po podání žaloby určí lhůtu pro připojení dalších věřitelů, což by mělo být do 90 dnů. Fond vyzval k přihlášení další poškozené investory, přičemž jako nejnižší limit škod doporučil deset tisíc korun. Zákazníci musí podepsat texty dokumentů, které budou sloužit pro žalobu a pro zachování nároku na náhradu z fondu i postavení konkursního věřitele. Klienti, kteří včas nepodepíšou přiložené smlouvy, budou mít pouze možnost samostatně žalovat A.B. Watley.
Pád PI, ve své době největší obchodník s americkými akciemi, se stal událostí jara 2001. Odhadem až o miliardu korun přišlo přes 2000 osob. Garanční fond zatím vyplatil na odškodněních více než 210 miliónů korun.

Související