Šmejc získal podíl v PPF

Petr Kellner, majitel finanční skupiny PPF Group, má nového partnera pro byznys. Do svého impéria přizval za téměř pět miliard korun jako spolumajitele Jiřího Šmejce, nynějšího hlavního manažera finanční skupiny PPF. Šmejc navýšil kapitál mateřské firmy PPF Group NV se sídlem v Nizozemsku. HN to včera potvrdila Dita Fuchsová, mluvčí skupiny.
Majoritním vlastníkem impéria zůstává Kellner, který vlastní 95 procent akcií skupiny.

Cena PPF? 100 miliard

"V rámci navýšení kapitálu PPF Group N.V. vstoupil do této skupiny kapitálově Jiří Šmejc. Kapitál navýšil o 4,9 miliardy korun a získal tak pětiprocentní podíl," uvedla Fuchsová. Šmejc byl přitom jediným člověkem, který se navýšení kapitálu PPF Group zúčastnil.
Tím, že PPF zveřejnila výši kapitálu, kterým Šmejc do skupiny vstoupil, poprvé v historii vlastně odkryla svou tržní hodnotu. Z hrubého propočtu je zřejmé, že nyní dosahuje minimálně sto miliard korun.
Kellner přizval do své finanční skupiny manažera, s nímž se PPF v roce 2002 dohodla na ovládnutí TV Nova. Svůj podíl pak postupně prodala původnímu vlastníku TV Nova, Lauderově Central European Media Enterprises (CME) za přibližně dvacet miliard korun. Obchod byl pro PPF více než výhodný. Podle odhadu expertů čistý zisk PPF mohl přesáhnout deset miliard korun.

Směr Východ

Společnost PPF Group N.V. je mimo jiné majoritním vlastníkem největšího pojišťovacího ústavu - České pojišťovny, splátkové firmy Home Credit, největšího penzijního fondu v zemi, nebo eBanky a PPF banky. Vedle toho spoluvlastní například farmaceutickou firmu Zentiva. Prostřednictvím České pojišťovny má i podíl v ČSA.
Cílem Kellnerovy PPF je především expanze na Východ. Vlastní splátkovou firmu v Rusku a zakládá banku na spotřebitelské půjčky v Číně. Zároveň chystá expanzi do Kazachstánu a na Ukrajinu. V Česku se pak PPF v konsorciu s J&T bankou zajímá o privatizaci Aera Vodochody. (jaš, hpv, ska)

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru