Investování bude v České republice stále více atraktivní


O investiční produkty je mezi lidmi stále větší zájem. Lidé mají více peněz a zvyšuje se i počet bohatých, říká Josef Beneš, generální ředitel skupiny ČSOB Asset Management.


HN: Jak byste zhodnotil český národ coby investory? Jsou Češi dobří investoři ve srovnání s občany západní Evropy?
Česká republika je dnes již zcela standardní součástí západoevropského trhu kolektivního investování. Nabídka investičních produktů je v Česku plně srovnatelná s vyspělými zeměmi.
Druhá věc je schopnost a chuť tuzemských investorů své peníze vkládat do podílových fondů a dalších produktů kolektivního investování. Ta je ve srovnání například s investory v Německu, Nizozemsku, Belgii a dalších zemích doposud poměrně malá.
Jedním dechem je ale nutné dodat, že náhled na investování v Česku se mezi občany za posledních deset let výrazně změnil a to k lepšímu. Náš trh vykazuje v několika po sobě jdoucích letech výraznou dynamiku růstu a je jen otázkou času, kdy budeme na stejném či velmi podobném poměru 65 procent investiční produkty proti 35 procentům depozit.


HN: Podívejme se na vývoj investování v České republice trochu blíže. Jak se mění poměr oproti bankovním depozitům a kam Češi nejraději investují?
Před třemi lety tvořila bankovní depozita na celkových spořicích a investičních produktech přibližně 68 procent, nyní je to již pouze 52procentní podíl. Celková čísla ukazují, že lidé mají stále vyšší příjmy, pohotovostní rezervy uložené na krátkodobých účtech, jež nemusejí dále zvyšovat, takže jim zůstává více peněz k investování. Například jen do podílových fondů vložily domácnosti za poslední tři roky přes 100 miliard korun.


HN: O jaké fondy je v této souvislosti největší zájem?
Nejnovější statistiky za třetí čtvrtletí tohoto roku udělaly bankéřům opravdu radost. Výrazně stouply investice do akciových i zajištěných fondů. Po delší době vzrostl také objem peněz ve smíšených fondech, které do této chvíle ještě tak trochu trpěly postprivatizačními výprodeji.
Všechny tyto typy fondů rostly na úkor fondů peněžního trhu, které jsou spíše alternativou k termínovaným vkladům. V poslední době rovněž utrpěly fondy dluhopisové a to zejména díky překvapivému zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Celkově však lidé vložili do podílových fondů ve třetím čtvrtletí přes 18 miliard korun, což je historicky největší mezikvartální nárůst.


HN: V investování lidem v hojné míře napomáhají privátní bankéři. Mají lidé zájem o jejich služby?
Privátní bankovnictví jsou v principu kvalitní služby pro bonitní klientelu. Jedním z pilířů tohoto servisu je samozřejmě i poradenství v oblasti investování. Zájem o privátní bankovnictví mezi klienty bank rychle narůstá i tím, jak v zemi postupně přibývá bohatých lidí. Zároveň s tím výrazně roste i tržní konkurence, kdy se privátnímu bankovnictví věnuje stále více bankovních i investičních domů. Toto je myslím velmi zdravý trend tržního vývoje, kdy v konečném důsledku klient dostane velmi kvalitní nabídku produktu za přijatelnou cenu.
I na tomto poli však platí, že vzdělávání účastníků trhu není u konce a že standardní tržní principy běžné ve vyspělých zemích západní Evropy je nutné v myslích lidí ještě stabilizovat.


HN: Jakými vlastnostmi by měl oplývat privátní bankéř?
Privátní bankéř by měl být komunikativní člověk s dobrou znalostí bankovních respektive investičních produktů, a co je velmi důležité, investorských duší a mentality. Každý privátní investor má svá nejrůznější specifika a je na dobrém poradci, aby je dokázal rozpoznat a pracovat s nimi.
Důležitý je tedy individuální přístup. Ve vyspělých zemích má téměř každý solidně postavený člověk svého privátního lékaře, právníka a rovněž i bankéře. Vztah privátní bankéř - klient je hodně o dlouhodobém budování důvěry.