Pražská burza se včera po třech dnech růstu propadla do záporných čísel. Hlavní akciový index PX 50 ztratil 0,09 procenta na 1443,3 bodu. Indikátor sice v dopoledních hodinách rostl, odpoledne však převážily nad nákupy prodeje a ukazatel zamířil dolů. Pozitivní trend se mu nakonec udržet nepodařilo. O něco lépe na tom včera byl užší index PX-D, který vzrostl o 0,1 procenta na 3641,9 bodu.
Nejlépe se dařilo akciím energetického giganta ČEZ. Tento titul možná i díky novému doporučení kupovat, s cílovou cenou 834 korun od společnosti Citigroup, posiloval již na hodnoty blížící se k 740 korunám. Podle Herberta Krpeše z Patria Direct však při ceně 736 korun začaly akcie sledovat spíše dění "u sebe doma", kdy se kvůli lustračnímu zákonu měnilo obsazení představenstva. Jeho předseda Petr Vobořil odstoupil. Nadále však zůstává na vrcholné manažerské pozici jako ředitel divize finance.
Hodnota akcií energetické společnosti se tak v odpoledních hodinách vrátila k 725,6 koruny. Titulu to přesto stačilo na posílení o 0,7 procenta.
Dařilo se i akciím Českého Telecomu a Erste Bank. Zatímco rakouská banka si polepšila o 0,23 procenta na 1301 korun za kus, Telecom přidal 0,06 procenta a uzavíral na 513 korunách. Největší ztráty zaznamenal Unipetrol. Firma korigovala středeční více než jednoprocentní růst, když ztratila 1,72 procenta. Titul nakonec uzavíral na 228,9 koruny.
I přes včerejší mírné oslabení se podle mínění odborníků bude akciím na pražské burze v příštích dnech dařit.
"Jako každoročně, tak i letos je prosinec růstový a do konce roku se dá očekávat, že kursy akcií ještě dále mírně porostou a burza zakončí letošní obchodování blízko maxima dosaženého na začátku října," myslí si Dušan Jalový, obchodník s akciemi v HVB Bank.
Žádné velké změny v dlouhodobě růstovém trendu Jalový neočekává. "Pražská burza prochází v těchto dnech poklidným vánočním obchodováním, které přivítali nejenom obchodníci, ale rovněž spokojení klienti. Letošní rok byl mimořádně hektický a pro burzu velmi úspěšný," uvedl obchodník.
"Vánoční atmosféru podtrhuje velmi nízká aktivita a malé objemy obchodů," dodal Jalový.
Co se týče vývoje titulů, dá se podle Jalového předpokládat, že na vyšších hodnotách než v současnosti budou akcie ČEZ a Českého Telecomu. Odhaduje, že "úpravou ceny" projde Unipetrol.
"Do konce roku se očekává zveřejnění vítěze soutěže o koupi rumunské banky Banca Comerciala Romana. Výsledek může výraznějším způsobem ovlivnit kurs akcií Erste Bank," prohlásil Jalový.
Na světových trzích by podle Patrika Müllera, analytika z Böhm & partner, mohly být v následujících týdnech pro investory zajímavé především farmaceutické a biotechnologické firmy, kde Müller očekává velmi atraktivní ocenění a nadprůměrný dividendový výnos. "Atraktivní budou i investice do finančních institucí a bank, kterým prospívá zvyšování úrokových sazeb," tvrdí analytik.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů

Související