Bakala shání finance, pošle OKD na burzu?

Důlní společnost OKD může vstoupit na burzu. V rozhovoru pro agenturu Reuters to včera připustil podnikatel Zdeněk Bakala, který podnik ovládá.
Firma bude podle Bakaly potřebovat až stovky miliónů eur na akvizice a možnou privatizaci polských uhelných dolů. V úvahu podle Bakaly přichází dluhové i akciové financování.
Největší česká důlní společnost se zajímá o dva polské doly - Budryk a Jastrzebska Spolka Weglova, které produkují 17 miliónů tun uhlí ročně. OKD nyní produkuje asi 13 miliónů tun. Firma věří, že polská vláda s dlouho odkládanými privatizacemi těchto dolů pokročí, přestože jiné privatizace v energetice pozastavila.
"Potenciál skupiny OKD je značný," komentoval Bakala svoje plány na expanzi v nedávném rozhovoru pro HN. Firma má nízké dluhové zatížení a relativně vysoký objem hotovosti na investice. "V případě, že by investice přesahovala naše možnosti, můžeme se spojit s kamarády v Londýně, New Yorku a oni se rádi k dobré investici připojí," věří si Bakala. Včera nevyloučil ani možnost nabídky akcií na burze v Londýně, nebo na akciovém trhu v Praze, který se usilovně snaží přilákat nové firmy.
Případná veřejná nabídka nových akcií OKD by přišla nedlouho poté, co se firma zbavila dvou procent minoritních akcionářů. Vyvlastnění letos v létě provedla firma Karbon Invest, přes kterou Bakalova investiční společnost RPG Industries OKD kontroluje. To se neobešlo bez protestů.
Bakala se ovšem případnou emisí akcií podle svých slov v žádném případě nechce vzdát kontrolního podílu v OKD. "Je to mimořádně atraktivní investice," říká finančník.
Podle odborníků je součástí příprav na akvizice i nedávný vstup zahraničních investorů do RPG. V listopadu koupily 19 procent RPG společnosti First Reserve Corporation a AMCI.
Finančník Zdeněk Bakala je zakladatelem společnosti Patria Finance, po jejím prodeji se z podnikání na dva roky stáhl. Do OKD vstoupil před rokem. Investice to byla velmi výhodná - ceny uhlí vzápětí vzrostly díky oživení ocelářského průmyslu. Firmě díky tomu vzrostl zisk ze stovek miliónů na pět miliard korun.
RPG se ale údajně chce nestálým cenám uhlí a oceli bránit. Uvažuje proto i o koupích menších elektráren, například v Srbsku či na Ukrajině.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru