Šéf burzy v Tokiu nabídl hlavu

Prezident tokijské burzy (TSE) Takuo Curušima uvažuje o rezignaci. Pokračuje tak aféra kolem chybného obchodu, který bude banku Mizuho stát stovky miliónů dolarů.
Vše začalo minulý čtvrtek, kdy makléř Mizuho, druhé největší japonské banky, měl prodat jednu akcii společnosti J-Com za 610 tisíc jenů. Namísto toho se pokusil prodat 610 tisíc akcií po jednom jenu. Díky omezením systému burzy sice cena akcií klesla jen na 572 tisíc jenů, i tak ale banka utrpěla obrovskou ztrátu.
Koncem týdne se hovořilo o 224 miliónech dolarů. Včera už se odhady škody vyšplhaly nad 330 miliónů, uvedla agentura AP.
Společnost J-Com má ve skutečnosti jen 14 500 akcií. Banka Mizuho tak nabídla fiktivní cenné papíry. Se zástupem kupců se teď bude muset vyrovnat. Japonská vypořádací společnost stanovila cenu pro vyrovnání na 912 tisíc jenů, tedy vysoko nad dosavadním rekordem akcií J-Com.

Šéf přijímá odpovědnost

Představitelé burzy zpočátku odmítali odpovědnost. O víkendu ale přiznali, že vina je i na jejich straně. Banka se několikrát pokusila pokyn zrušit, ale nepodařilo se jí to. Po konzultaci se společností Fujitsu, která obchodní systém dodala, se zjistilo, že nebylo možné rušit pokyn k prodeji ve chvíli, kdy systém zpracovával příliš mnoho objednávek k nákupu.
Burza teď ponese následky. "Zvážím, jak přijmout zodpovědnost, což zahrnuje i možnost mojí rezignace, řekl Takuo Curušima na tiskové konferenci. Banka navíc může začít požadovat odškodnění po burze.
Špatné obchody s akciemi J-Com jsou přitom v nedávné době už druhou věcí, která dělá šéfům japonského finančního trhu starosti. Prvního listopadu vypadl obchodní systém burzy - obchodování se zastavilo na více než čtyři hodiny, což znamenalo nejhorší takový incident v dosavadní historii trhu.
"Zpackaný obchod je dalším důkazem toho, že obchodní systém TSE od Fujitsu nejde s dobou," řekl agentuře Bloomberg Neil Katkov z firmy Celent, která podniká v poradenství pro finanční sektor. Dobře fungující systém by tak abnormální pokyn vůbec nepřijal, dodal Katkov. To podle něj platí jak pro burzu, tak pro Mizuho.

Akcie se vzpamatovaly

Aféra možná překazí plány tokijské burzy nabídnout k veřejnému obchodování vlastní akcie.
Primární emise se měla podle Curušimy uskutečnit už příští rok. "Teď by se ale burza měla soustředit na vylepšení obchodního systému, spíše než na nabídku akcií", řekl ministr ekonomiky Kaoru Josano. Curušima včera s ministrem o celé věci jednal. Podle agentury Bloomberg navštívili představitelé burzy s omluvou na rtech i postiženou banku.
Sedmašedesátiletý Curušima je přitom prezidentem burzy teprve od loňska. Je také prvním šéfem, který byl vybrán z řad burzy. V různých funkcích tu pracoval už od roku 1961.
Skandál kolem akcií J-Com sice vyvolal značný rozruch, investory ale znepokojil jen na chvíli. Minulý čtvrtek sice index Nikkei 225 ztratil bezmála dvě procenta, včera (podle středoevropského času brzy ráno) ale zase o více než dvě procenta vzrostl. Vytvořil tak nový pětiletý rekord 15 738,7 bodu.
Důvodem je optimismus ohledně vývoje japonské ekonomiky. Po letech stagnace je možná na obzoru oživení, shrnuje naděje investorů agentura AP.
Posilovaly tak cenné papíry bank, obchodních firem a dalších společností, kterým pomůže oživení domácí poptávky. Navzdory problémům přidaly přes tři procenta akcie Mizuho Financial Group, firma Morgan Stanley totiž zvýšila svoje doporučení pro tento titul. Klesly akcie počítačové firmy Fujitsu, naopak konkurenční NTT Data rostly. Obchodování akciemi J-Com bylo pozastaveno.