Pražská burza včera zažila klidný den. Hlavní akciový index PX50 oproti středě mírně posílil. Index vzrostl o slabých 0,06 procent a uzavíral na 1437,2 bodu. Ukazatel českých blue chips, index PX-D, byl na tom o něco lépe, když si přidal 0,2 procenta.
Většina obchodů se točila kolem elektrárenské společnosti ČEZ, která se tak stala hlavním tahounem pražské burzy. Titulu pomohla další zpráva o zdražování elektrické energie. Akcie ČEZ zahájily ráno rychlým růstem a kolem půl jedenácté se dokonce vyšplhaly až na 709 korun za kus. Poté se ovšem dostali ke slovu prodejci a titul nakonec uzavíral na 698,5 koruny, tj. pouze o 0,04 procenta výše než ve středu.
Nejvíce se včera dařilo realitní společnosti Orco, která zpevnila o 4,64 procenta na 1783 korun za akcii. Akcie Orca ale patřily na trhu k nejméně obchodovaným. Kromě ČEZ tak pražskou burzu v kladných číslech držela hlavně Zentiva a oba bankovní tituly. Farmaceutická firma si přidala 1,94 procenta na 1105 korun za akcii. Cenné papíry Erste Bank vrostly o 0,91 procenta na 1329 korun, podobně se vyvíjela i Komerční Banka, která posílila o 0,96 procenta, aby uzavřela na 3466 korunách.
Český Telecom umazal část středečního růstu, když ho vybírání krátkodobých zisků stlačilo zpět pod 520 korun. Titul oslabil o 1,75 procenta na 516,3 koruny za akcii.
Pražská burza zažívá poslední měsíc růstové období a většina expertů se dívá optimisticky i do budoucna. "Zatímco zahraniční burzy dosáhly více než čtyřletých maxim, indexy pražské burzy se znovu dokázaly přiblížit letošním rekordním hodnotám," říká Pavel Hadroušek, analytik ze společnosti Fio. "Většina investorů věří v růstový konec letošního více než úspěšného roku," uvedl Hadroušek.
Podle analytika je při současných cenových hladinách na českém trhu těžké hledat výrazně podhodnocený titul. "K nákupu bych doporučoval po korekci Komerční banku. Střednědobě by nemusel být špatný ani Unipetrol," myslí si Hadroušek. "Prostor pro posílení v dalších měsících má stále Český Telecom, kde očekávám výplatu tučné dividendy v příštím roce," uzavřel analytik.
Konec roku je příznivý také pro vývoj zahraničních akcií. Většina akciových indexů v USA i v Evropě dlouhodobě roste. "Americké trhy a zprostředkovaně také další trhy vyspělých zemí v závěru roku posilují. Kladný vliv má na ně především solidní úroveň růstu amerického HDP, příznivý vývoj zisku společností a také absence významných proinflačních tlaků," tvrdí Jan Korb ze společnosti Fio.
Příští rok by podle Korba mohl být svým vývojem podobný tomu letošnímu.
"Vzhledem k nízkým sazbám v Evropě však mohou mít tamní tituly lepší růstový potenciál, minimálně do okamžiku, kdy FED nepřikročí k ukončení zvyšování sazeb," uvedl Korb.
Dařit by se do budoucna mělo i české koruně. "Řada analytiků předpovídá pro rok 2010, kdy by Česko mělo vstoupit do EMU, kurz okolo hranice 25 korun za euro," říká Martin Pátek z eBanky. Dle tohoto scénáře by měla tedy česká měna posílit asi o korunu ročně.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů

Související