Nižší daně by mohli mít i kadeřníci

Ministři financí Evropské unie se včera v Bruselu nedohodli, zda je možné až do roku 2015 platit nižší daně.
Česká republika prosazuje, abychom platili pětiprocentní daň u stavebních prací a při vytápění bytů. Další státy zase požadují nižší daně například v restauracích, za mytí oken, kadeřníky, internet nebo za opravy kol.
V britském návrhu, který včera odmítli především zástupci Německa, byl požadavek desítky nových zemí o prodloužení přechodných období na snížení některých daní až do roku 2015. Staré členské země si totiž vyjednaly trvalé podmínky, zatímco přistupující země tuto možnost neměly. V nových zemích unie tak výjimky končí v roce 2007 nebo 2008.
Jednání bude pokračovat příští týden na úrovni hlav států a premiérů.
"Pokud se ani na summitu nepodaří dosáhnout dohody, bude DPH tématem hned prvního jednání ministrů financí a hospodářství příští rok pod rakouským předsednictvím," uvedl pro ČTK ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten je však stále optimista. Je totiž přesvědčen, že dohoda o nižších daních na nadcházejícím summitu je podle něj stále ještě možná.
V Bruselu se ale chtějí dohodnout nejen nové země EU, ale i ty staré. Francie například prosazuje, aby do trvalých výjimek byly zařazeny restaurační služby. Ty například v Česku nyní spadají do vyšší daňové sazby.
Podle britského návrhu by měly být nižší daně na restaurace, ale i na některé další služby, jako například čistírny nebo opravy obuvi ve všech státech EU natrvalo.
Česko při vstupu do unie přitom právě tyto služby kvůli daním zdražilo. Současná vláda však podle Sobotky neuvažuje, že by daně v případě dohody do konce volebního období opět snížila. "Do konce funkčního období už žádné daňové změny neplánujeme," reagoval Sobotka pro ČTK na otázku, zda by v případě úspěchu britského návrhu čeští restauratéři mohli počítat s nižšími daněmi.
Otevřená je i otázka nižšího danění dětských plen. Češi zatím za pleny platí nižší daně. Tento postup však není příliš legální.
Pokud se vlády států unie na nižších daních nedohodnou, budou byty od roku 2008 v Česku dražší.
Obavy lidí v Česku jsou již nyní patrné. To je vidět podle developerských firem na vývoji poptávky. "Dvouletý limit nižší DPH na stavební práce nyní uměle udržuje poptávku po bytech," řekl již dříve Evžen Korec, šéf firmy Ekospol.