To se projevilo na dopoledním poklesu prakticky všech titulů v rámci systému SPAD. Poté se však trh uklidnil a většina kursů akcií se vrátila do kladných hodnot.
Firmou, která včera táhla burzu nahoru, byla Erste Bank. Uzavírala den na hodnotě 1333 korun za akcii a s růstem 2,54 procenta. Mediální CETV neudržela trend předešlých dnů a stala se položkou s největším poklesem. Ztratily 2,26 procent a skončily na 1342 korunách za kus. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka. Výraznějšímu růstu ČEZ zřejmě stále brání zprávy z polského trhu o zastavení privatizace.
"Akcie táhnou k zemi prohlášení nové populistické vlády v Polsku o zastavení privatizace energetického sektoru. Zejména pro ČEZ je tato informace významně negativní, protože získání polských výrobců a distributorů elektrické energie bylo firmou několikrát proklamováno jako priorita." řekl Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus. ČEZ však není jediným titulem, který se potýká s plánovanými akvizicemi.
"Další problém, který neumožňuje růsty akcií, je mlžení privatizačních komisí v Rumunsku, kde Erste Bank "bojuje" v privatizaci BCR, či přesuny velkých hráčů dále na východ, směrem na Balkán a Turecko," dodal Jan Procházka k situaci na trhu.
Přes pokles v úvodu včera nakonec pražské burzovní indexy rostly. Základní PX 50 zavřel na 1409,2 bodu se ziskem 0,43 procenta. Užší PX-D vyrostl dokonce o 0,62 procenta a dosáhl hodnoty 3551,4 bodu. Co se týče obchodů a aktivity, nevybočoval včerejšek z dlouhodobého trendu a nepřinesl žádné překvapení.
"Listopad byl na pražské burze měsícem až nezvyklého klidu. Okurková sezóna, kterou každý očekával v létě, přišla na naši burzu až nyní," řekl Procházka.
Americké akcie se po předchozích ziscích dostaly ze záporných čísel až včera. Trhy očekávaný údaj o hrubém domácím produktu USA za třetí čtvrtletí byl sice lepší, než experti očekávali, přesto zajistil růst akciových trhů pouze po určitou dobu.
"Ekonomika USA za třetí čtvrtletí po revizi údajů vzrostla meziročně o 4,3 procenta, což je o 0,3 procenta více, než byl první odhad. Za lepším číslem stojí především větší výdaje za služby a investice do vybavení domácností a firem," uvedl Aleš Vávra z J&T Banka.
Optimismus investorů ale zvrátil strach z vývoje úrokových sazeb. Ukázalo se však, že inflace sledovaná centrální bankou USA je nižší, než odborníci očekávali. Burzy by tak mohly zamířit nahoru.
"Vypadá to, že dosavadní zvyšování úrokových sazeb ekonomický růst nijak zásadně nepřiškrcuje, takže Fed se může plně soustředit hlavně na boj s inflací," předpovídá Vávra.
Index Dow Jones Industrial Average se včera večer pohyboval na úrovni 10 887,07 bodu. Od začátku obchodování si připsal 0,75 procenta. Index Nasdaq composite vzrostl až k hodnotě 2257 bodů a posílil tak o jedno procento.

Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů
Související