Jeden z manažerů farmaceutické firmy Zentiva, viceprezident pro rozvoj podnikání Peter Neuwirth, prodal 100 tisíc kusů akcií společnosti za 110 miliónů korun. Uvedla to včera Komise pro cenné papíry.
Neuwirth uskutečnil obchody ve dvou fázích. Čtyřiadvacátého listopadu prodal 21 tisíc kusů akcií po 1098 korunách za jednu akcii, a o tři dny později se zbavil 79 tisíc akcií po 1100 korunách.
Není to poprvé, kdy někdo z vedení firmy a zároveň její akcionář se zbavil se ziskem velkého balíku akcií vlastního podniku. Například generální ředitel Zentivy Jiří Michal prodal letos v květnu přes sto tisíc kusů.
I samotný Neuwirth už v květnu prodal více než 20 tisíc kusů akcií.
"Na situaci, kdy lidé ve vedení firmy prodávají cenné papíry vlastní firmy, není nic zvláštního. Musí pouze splnit oznamovací povinnost a o obchodu nám dát vědět," uvedla Ivana Sedláčková z KCP. "To se v tomto případě stalo."
Vedení se tak daří ještě více vydělávat na svém vlastním úspěchu. Když v červnu 2004 vstupovala Zentiva na burzu, prodávala se jedna akcie za 485 korun. Dnes titul atakuje hranici 1100 korun za kus.
Zentiva má za sebou úspěšné roky. Firma se dostala na pozici čtvrtého největšího výrobce léků ve východní Evropě. Vedle České republiky má vedoucí postavení na farmaceutických trzích Slovenska a Rumunska, rychle roste také v Polsku, Rusku a pobaltských republikách. Celá skupina dnes zaměstnává přes 4000 lidí.
Na vývoji akcií farmaceutické firmy se včerejší oznámení komise nijak neprojevilo. Zentiva byla spolu s CETV jediným titulem systému SPAD, který posiloval. Farmaceutická společnost si tak přidala 0,65 procenta na 1092 korun za akcii.
"Akcie Zentivy oscilují stále mezi 1080 a 1100 korunami za kus a z tohoto rozpětí už delší dobu nevybočují," doplnil k tomu Roman Koděra ze společnosti Patria Direct.

051201-25b ()


 

Související