Pohled na letošní světovou mapu akciových trhů lahodí oku investorů. Na mnoha místech, zejména v zemích s rozvíjející se tržní ekonomikou, hlavní burzovní indexy prudce vzrostly, leckde se přehouply přes dlouholeté rekordy.
Dvojnásob to platí pro země exportující ropu, jimž v letošní první desítce patří polovina míst, vyplývá z údajů agentury Bloomberg.

Leckomu pomohlo euro
Nejvíce se mohou radovat ti, kteří si na počátku roku koupili akcie za eura. Pokud je nyní prodávají, inkasují navíc ještě částku, o kterou kurs společné měny vůči ostatním měnám oslabil (například vůči americkému dolaru o 13 procent).
To se týká také pražské burzy cenných papírů, jejíž index PX-50 od počátku letošního roku do včerejška vzrostl o 36 procent. "Ale například německý investor, který do nákupu zdejších akcií vložil eura, vydělal díky oslabení společné měny vůči koruně více," konstatuje Jindřich Svátek z Raiffeisenbank.
Index PX-50 propočtený v eurech totiž vzrostl o 43,5 procenta, a v globálním žebříčku agentury Bloomberg mu tak letos patří osmadvacáté místo. Je tak o několik příček před Budapeští i Varšavou.
Zato v americké měně, která vůči koruně posílila, byl růst PX-50 ve srovnání s hodnotou v eurech asi poloviční.

Levné peníze se hodily
"Burzám jde přirozeně k duhu silný růst světové ekonomiky, který se promítá i do firemních zisků," komentoval to pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung Lars Kreckel sledující akciové trhy v londýnské ABN Amro.
I když úrokové sazby míří vzhůru, z dlouhodobého pohledu zůstávají dost nízko. "Toho letos využívají hlavně velcí institucionální investoři, kteří si peníze na nákup akcií docela levně půjčují u bank," poznamenal Oliver Stönner z peněžního ústavu Commerzbank.
V Evropě to letos pomohlo také širšímu indexu Dow Jones Stoxx 600, který od počátku roku stoupl o 21 procent. Letos ho nejspíš čeká nejvyšší roční vzestup za posledních šest let.
Zisky firem, jejichž akcie tvoří zmíněný index, letos průměrně stoupnou o 21 procent, dvakrát více, než experti předpovídali na počátku roku, citovala ze včerejší zprávy firmy FactSet Research Systems agentura Bloomberg.

USA pozadu, Asie jede
Investice v eurech se letos hodně vyplatily ve Spojených státech amerických, kde hlavní indexy propočtené v dolarech v průměru stouply jenom o čtyři procenta. Ale v eurech přinesly asi dvacetiprocentní zhodnocení.
Trhy ale s menším růstem v USA počítaly, a tak se nekonalo žádné příjemné překvapení, které by indexy "postrčilo" nahoru. "Hlavním problémem USA letos bylo celoroční postupné zvedání sazeb, které mívá na akciové trhy smrtící účinek. Nyní tam trhy začínají ožívat," řekl Jan Procházka z firmy Cyrrus.
Asie bedlivě sleduje, jak se v USA vyvíjejí klíčové ekonomické indikátory, hlavně spotřebitelská důvěra. Vždyť například jihokorejská automobilka Hyndai Motor loni v USA prodala dvě auta z pěti vyrobených.
Export nyní táhne také japonskou ekonomiku. Tamní klíčový index Nikkei 225 od počátku roku přibral 30 procent. Včera se poprvé po pěti letech krátce přehoupl přes pětitisícovou hranici, den ale uzavřel těsně pod 4900 body.
Na chuť Tokijské burze cenných papírů přišli hlavně cizinci. Zhlédli se nejenom v akciích velkých vývozců (Toyota, Sony), ale i finančních ústavů a bank.
Od ledna do konce listopadu v jejich portfoliích přibyly japonské akcie za 9,44 biliónu jenů, v přepočtu skoro 79 miliard dolarů. Byl tak už překonán rekord z roku 1999, kdy cizinci v Japonsku skoupili akcie za 9,13 biliónu jenů.
Laťku dosavadního rekordu včera překonal i jihokorejský index KOSPI. Poprvé na pár okamžiků prorazil hranici 1300 bodů. Od počátku loňského roku vylétl o více než dvě třetiny, a v globálním žebříčku vycházejícím z hodnoty akcií v eurech mu tak patří 14. místo.
"Trhu v Soulu letos nejvíce pomohly akcie, které nejvíce ovlivňuje domácí poptávka," poznamenal Lee Woo Hyun z brokerského domu Kyobo Securities. V poslední době jsou to ale podle něj hlavně vývozci jako LG Electronics, která loni 79 procent zboží prodala v zahraničí.

Prognózy jsou smíšené
Ve světové ekonomice se pro příští rok nerýsuje nic, co by mělo akciovým burzám nějak výrazně znepříjemnit život, předpokládá analytik Krecker. V následujících měsících radí zvýšit v portfoliu váhu evropských titulů a ubrat americké.
Další experti se ale domnívají, že tak lehké to mít akcie v letech 2006 - 2007 zase nebudou. "Velké obavy vyvolává zrychlující se tempo inflace, což přiměje centrální banky rychleji utahovat šrouby," upozorňuje Oliver Stönner.
Americká banka Citigroup včera varovala před nákupem maďarských akcií. "Investoři tam mohou kvůli rozpočtovému deficitu narazit na ledovec," citovala z jejího doporučení agentura Bloomberg.
Vyloženě pesimističtí jsou mladí němečtí burziáni, kteří v minulosti prodělali na technologických titulech. Jen pětina z nich věří, že frankfurtský DAX si příští rok polepší.

051201-23 ()