Majetek Čechů? Čtyři sta tisíc

Čisté jmění českých domácností se za posledních deset let zdvojnásobilo. Na základě statistických dat a vlastních propočtů to tvrdí analytik Patria Online David Marek.
Po hrubém sečtení finančních i hmotných majetků a po odečtení dluhů by se tak hodnota majetku průměrné domácnosti v Česku měla pohybovat na úrovni zhruba čtyř set tisíc korun.
Není to ale něco, co by domácnosti měly volně k dispozici a mohly utrácet. "Do bohatství domácností patří i domy, byty, auta a půlky prasat v mrazácích, zkrátka nefinanční aktiva," vysvětluje Marek.
Sám autor analýzy ale upozorňuje, že jde jen o srovnání dostupných údajů - porovnat se s ostatními zeměmi je téměř nemožné. Každá země totiž používá zejména pro evidenci nefinančního majetku jinou metodiku.
"Sčítat mince a bankovky v peněženkách lidí, zůstatky na běžných účtech, stavy termínových účtů, stavebního spoření, penzijního připojištění, hodnotu akcií a podílových listů je relativně jednoduché, ale o skutečném majetku vypovídá jen zčásti," říká Marek.
Přesto podobné srovnání provedla nedávno finanční skupina UniCredit Group, podle níž na každého Čecha v současnosti připadá bohatství v hodnotě 5746 eur, tedy zhruba 172 tisíc korun. Tuzemská statistika přitom uvádí, že české domácnosti jsou reálně ještě bohatší.
"Bohatství je ale širší pojem - ekonomickou a zejména životní úroveň je třeba hodnotit komplexně. Na kvalitu života působí nejen úspory nebo počet aut, ale i vybavení domácností, dostupnost služeb, moderních technologií, životní prostředí a podobně," brání se jednoduchému srovnávání ekonomka Raiffeisenbanky Helena Horská. Přesto souhlasí s tím, že propočty společnosti Patria jsou přesvědčivé.
Také analytik ČSOB Petr Dufek říká, že mezinárodně srovnávat lze v podstatě jen finanční úspory. "U dalšího hmotného či nehmotného majetku je zjišťování velmi složité a k přesnějším číslům asi nelze vůbec dojít. Dá se pracovat pouze s velmi hrubými odhady, protože například ohodnotit nemovitosti v držení fyzických osob v celé zemi je téměř nemožné," uvádí ekonom. Jednodušší je to podle něj u automobilů, ale i tak je otázkou, jak vlastně cenu starých aut vůbec získat.
"Pokud by měl vzniknout dokonalý obrázek ohledně bohatství českých domácností, bylo by nutné do něj zapracovat kromě finančního majetku, nemovitostí a pozemků také ocenění veškerých podílů na jimi vlastněných obchodních společnostech, spotřebních předmětů, starožitností a s trochou nadsázky i obsahu sklepů a ledniček," připojuje se hlavní ekonom HVB Banky Pavel Sobíšek. Majetek domácností by pak podle něj mohl být ještě vyšší.
Marek propočítal, že souhrnný majetek dosahuje zhruba dvou a půl biliónu korun. Na jednoho Čecha tak bez zadlužení připadá majetek v hodnotě 471 580 korun.
Část majetku si ale domácnosti pořídily na dluh. Celkové zadlužení se aktuálně blíží hodnotě 820 miliard korun, což je 80 tisíc na hlavu. Tržní hodnota celé české ekonomiky je podle Marka k roku 2003 spočtená na 12,5 biliónu korun, což je zhruba tolik, jako tržní hodnota Microsoftu, Googlu a IBM dohromady.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru